Przejdź do treści
Szczepienia przeciw Covid-19. Liczba w naszym kraju wzrosła do 13,5 mln
Fot. Canva

W Polsce wykonano dotąd ponad 29,5 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest prawie 13,5 mln osób. Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił, że akcji szczepień przeciw COVID-19 potrzeby jest nowy impuls. - Autorytet Kościoła mógłby bardzo w tym pomóc - dodał.

Według najnowszych danych, w Polsce wykonano dotąd dokładnie 29 544 033 szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 13 524 896 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 285 518.

Łącznie do Polski dostarczono do tej pory 38 313 320 dawek szczepionki. Z kolei do punktów szczepień trafiło 32 504 440 dawek.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 48 526 dawek. Zgłoszono 12 522 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że pobrano blisko 7 mln Unijnych Certyfikatów Covid. W jego opinii, zainteresowanie Unijnym Certyfikatem "wynika z ułatwienia, które idzie za posiadaniem certyfikatu". Przypomniał, że w przypadku zagranicznych podróży główną korzyścią certyfikatu jest zwolnienie z obowiązku kwarantanny lub wykonania badania na obecność wirusa.

Wskazał jednocześnie, że w przypadku liczby chętnych do szczepień przeciw COVID-19 "potrzebny jest nowy impuls".

- Autorytet Kościoła mógłby bardzo w tym pomóc - ocenił szef MZ.

Poinformował, że są prowadzone w tej kwestii rozmowy z przedstawicielami Kościoła. Wspomniał, że planowane jest pewne przedsięwzięcie z udziałem archidiecezji lubelskiej, na razie minister nie chciał jednak zdradzać szczegółów.

- Chcemy poprosić o pomoc - oświadczył.

Do tej wypowiedzi odniósł się konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban.

- Mam nadzieję, że do takich rozmów dojdzie - powiedział. Poinformował, że sam niedawno rozmawiał abp. Henrykiem Hoserem, biskupem seniorem warszawsko-praskim, który jest lekarzem i przechorował covid. "I obiecał, że przedstawi jako lekarz kolegom biskupom konieczność wdrożenia szczepień" - powiedział.

- List pasterski wygłoszony z ambony w małych miejscowościach, tam gdzie ludzie chodzą do kościoła, byłby na pewno skuteczny i pomocny - wskazał.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz ocenił, że "nasycenie osobami chętnymi do zaszczepienia już jest duże".

- Mówimy o zainteresowaniu 70 proc., a wyszczepienie mamy na poziomie 54 proc. - powiedział.

Jak mówił, resort zakłada, że 16 proc. osób spośród osób, które nie zaszczepiły się przeciwko Covid-19 pierwszą dawką albo nie zarejestrowały się na szczepienie zaszczepi się jeszcze przeciw COVID-19.

- Te osoby są chętne - zaszczepią się, deklarują taką chęć w późniejszym terminie - powiedział.

- Pozostaje grupa 30 proc. osób, z których chcielibyśmy 10-15 proc. osób jednak wyciągnąć i zachęcić do szczepienia - przekazał rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Ocenił, że 10 proc. Polaków nie weźmie udziału w Narodowym Programie Szczepień, ponieważ są przeciwni szczepieniom.

Rzecznik MZ poinformował, że w grupie osób w wieku 12-17 lat zaszczepiło się 500 tys. osób, przy liczebności 2 mln.

- Jeżeli weźmiemy pod uwagę stosunek młodzieży do wszelkich akcji profilaktycznych, to nie jest zły wynik - podkreślił.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wskazywał zaś, że jeśli liczba zaszczepionych Polaków się nie zwiększy, jesienią pojawi się czwarta fala epidemii. Zaapelował po raz kolejny o zaszczepienie się.

- Wiem, że wakacje nie sprzyjają temu, żebyśmy poddawali się diagnostyce medycznej, czy też szczepieniom, ale to jest bardzo wyjątkowa sytuacja. Jeżeli chcemy wrócić z wakacji nie tylko wypoczęci i ze wspaniałymi wrażeniami, ale także z poczuciem bezpieczeństwa, że jesień będzie bezpieczna, że będziemy mogli wrócić normalnie do szkół, do pracy, to musimy w te wakacje się zmobilizować i się zaszczepić - powiedział Kraska.

Jak dodał, nowe, bardziej zakaźne mutacje koronawirusa spowodują, że osoby niezaszczepione będą trafiały do szpitali z powodu ciężkich objawów choroby. Zwrócił uwagę, że nowe odmiany koronawirusa są także bardzo niebezpieczne dla młodych osób i dzieci.

Jedną z form zachęty do szczepienia jest ogólnopolska Loteria Narodowego Programu Szczepień, która ruszyła w czwartek. Mogą wziąć w niej udział wszystkie osoby pełnoletnie, które dokonały kompletnej procedury zaszczepienia przeciwko COVID-19 i zarejestrują się w loterii do 30 września 2021 r.

W piątek opublikowany i przekazany do uzgodnień został projekt rozporządzenia ministra finansów, zgodnie z którym nie będzie trzeba płacić podatku od nagród w Loterii Narodowego Programu Szczepień, których jednorazowa wartość przekracza 2280 zł. Nagrody o mniejszej wartości, wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych itp. nie podlegają opodatkowaniu z mocy ustawy o PIT.

Szef KRPM, pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk podał, że w ciągu niespełna 2 dni do Loterii Narodowego Programu Szczepień zgłosiło się już ponad milion osób.

Także w piątek Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE przeprowadziło w Brukseli drugą turę szczepień przeciwko Covid-19 dla polskich dyplomatów, Polaków pracujących w instytucjach Unii Europejskiej, polskich korespondentów, duchownych i nauczycieli. Szczepienia objęły również polskich dyplomatów z Hagi, Paryża i Luksemburga. Zaszczepionych zostało kilkaset osób. Przeprowadził je Polski Oddział Ratownictwa Medycznego. Szczepienia zorganizowano we współpracy z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

W marcu polscy medycy zaszczepili w Brukseli dyplomatów, wojskowych i personel kwatery głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego. Szczepionki pochodziły z polskich zasobów.

Rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej płk Marek Pietrzak zapowiedział, że w poniedziałek przestanie działać numer infolinii – 800 100 115, pod którym przez ostatnie pół roku żołnierze WOT pomagali seniorom w szczepieniach. Od poniedziałku dzwoniący na ten numer zostaną przekierowani na ogólnopolską infolinię 989 oraz na stronę www.nfz.gov.pl.

Infolinia WOT zaczęła swoją działalność 18 stycznia, jej uruchomienie było odpowiedzią na potrzeby seniorów wynikające z dużej skali szczepień osób starszych. Przez blisko pół roku działalności żołnierze OT odebrali blisko 40 tys. połączeń udzielając bezpośredniego wsparcia w 13 tys. przypadków. Operatorzy infolinii najczęściej pomagali w rejestracji na szczepienia, organizacji transportu, dojeździe mobilnych zespołów szczepiennych do seniorów, w tym osób niepełnosprawnych.

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Tylko szczepionka Jannsen (Johnson & Johnson) jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki. Minister zdrowia od 17 maja dopuszcza, aby szczepienia preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca wykonywane były przy zachowaniu odstępu od 35 dni między dawkami. Odstęp ten ma wynosić maksymalnie 84 dni dla szczepionki AstryZeneki i 42 dni dla Pfizera i Moderny.

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Jannsen szczepione są osoby od 18. roku życia. Od 7 czerwca preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich i w wieku 16-18 lat, mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat. 

PAP

Wiadomości

NEWS Niezalezna.pl: Narażone bezpieczeństwo państwa

Są zmiany. Gdzie będzie obowiązywał stan klęski żywiołowej?

Policjanci zapobiegli przekazaniu oszustom blisko 1,5 mln zł!

Mistrzyni domaga się by zawody odbyły się w Dniu Kobiet

Kierwiński wraca do rządu! Jaką fuchę przygotował mu Tusk?

Sikorski „ma pomysł” na Krym! Ostra reakcja Kijowa

Uwaga na fałszywe zbiórki dla powodzian! Przypadków jest coraz więcej

Verstappen: Nie transmitujmy wulgarnych rozmów

PZPN pomoże klubom, które ucierpiały w powodzi

Brakuje wody pitnej... Dramatyczny apel mieszkańców Głuchołazów [WIDEO]

Kowalski: Tusk odpowiada za tę tragedię! Zawalił na całej linii

Niemcy budują w Polsce sieć agentów wpływu. Kogo werbuje niemiecki wywiad BND?

Kłodzko. Wstrząsająca relacja, ogromne zniszczenia!

Szedł na mecz. Padł ofiarą brutalnych agresorów...

Dujszebajew: Kontuzje nie są wytłumaczeniem słabej gry w ataku

Najnowsze

NEWS Niezalezna.pl: Narażone bezpieczeństwo państwa

Kierwiński wraca do rządu! Jaką fuchę przygotował mu Tusk?

Sikorski „ma pomysł” na Krym! Ostra reakcja Kijowa

Uwaga na fałszywe zbiórki dla powodzian! Przypadków jest coraz więcej

PZPN pomoże klubom, które ucierpiały w powodzi

Są zmiany. Gdzie będzie obowiązywał stan klęski żywiołowej?

Policjanci zapobiegli przekazaniu oszustom blisko 1,5 mln zł!

Mistrzyni domaga się by zawody odbyły się w Dniu Kobiet