Symbole ŚDM ponownie w Polsce. Krzyż i ikona przemierzą niemal cały kraj
Symbole ŚDM Krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, pięć lat po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, ponownie przybędą do Polski 21 sierpnia.m
Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Mariusz Wilk poinformował, że w ramach przygotowania do ŚDM w Lizbonie do 1 września nawiedzą 17 diecezji. Dodał, że teraz symbole ŚDM są w Afryce. Następnie trafią do Hiszpanii, a w sierpniu do Polski.
- 21 sierpnia krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) przybędą do sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach - powiedział ks. Wilk.
- To jest czas wakacji, kiedy w wielu diecezjach różne wydarzenia są już zaplanowane. Młodzież jest na obozach, rekolekcjach oazowych, różnego rodzaju festiwalach, spotkaniach czy zjadach, w związku z tym symbole ŚDM trafią tylko do 16 diecezji Kościoła katolickiego i jednej Kościoła grekokatolickiego - dodał.
Krzyż wraz z ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani 27 sierpnia będą na Festiwalu Życia w Kokotku, który gromadzi rokrocznie około tysiąca młodych ludzi.
- Symbole ŚDM nawiedzą również kilka sanktuariów: bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie (21 sierpnia), Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze (26 sierpnia), Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej (28 sierpnia) i św. Józefa w Kaliszu (30 sierpnia) - poinformował ks. Wilk.
Sprawdź, gdzie będzie można zobaczyć symbole ŚDM
Chętni będą mogli je zobaczyć również w stolicach diecezji: lubelskiej i sandomierskiej (22 sierpnia), drohiczyńskiej i białostockiej (23 sierpnia), ełckiej (24 sierpnia), rzeszowskiej (25 sierpnia), kieleckiej (28 sierpnia), radomskiej, warszawskiej i warszawsko-praskiej (29 sierpnia), koszalińskiej (31 sierpnia) i gdańskiej (31 sierpnia i 1 września na Westerplatte).
- Zależnie od diecezji planowane są specjalne msze św., spotkania uwielbienia i nocne adoracje z udziałem młodych - wspomniał ks. Wilk.
- Krzyż i ikona Matki Bożej są wpisane w ŚDM, a więc w doświadczenie wiary przeżywane we wspólnocie Kościoła, czyli razem z innymi młodymi na świecie oraz w łączności z papieżem. Mam nadzieję, że dla wielu będzie to okazja, by powrócić do tego, co przeżyli w Krakowie, w Paryżu, w Rzymie czy w Panamie i pomoże im w ożywieniu relacji z Bogiem. Może znajdą się i tacy, dla których będzie to pierwsze spotkanie z Kościołem, który nie jest tylko instytucją, ale wspólnotą, w której są tacy sami ludzi jak oni i w której doświadczą żywej obecności Jezusa - zaznaczył ks. Mariusz Wilk.
Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech. Historia krzyża, który towarzyszy młodym podczas ŚDM sięga 1983 r. Podczas inauguracji Jubileuszu Odkupienia młodzież przyniosła krzyż do bazyliki św. Piotra, gdzie pozostał przez rok. Później papież Jan Paweł II zwrócił go młodym z zachętą, by nieśli go „na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości".
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty