Sprawdź, jak manipulują Tobą politycy poprzez media!
Kto ma media, ten ma władzę - mówi znane powiedzenie. W jaki sposób rządzący kreują sposób naszego myślenia? Dowiesz się, czytając poniższy tekst!
Schemat przedstawiony poniżej zawiera 10 technik stosowanych przez władzę do manipulacji ludźmi za pomocą mediów. Zapamiętaj je dobrze, bo dzięki tej wiedzy, masz szansę obronić sie przed przekłamaniami, które kierowane są w stronę widzów każdego dnia!
1. Rozpraszanie Twojej uwagi
Dobry polityk wie, co zrobić, by odwrócić Twoją uwagę od najważniejszych spraw i problemów, z którymi musi się mierzyć rząd. Zalewanie widzów natłokiem nieistotnych informacji jest typowym zabiegiem, odwracającym uwagę odbiorców od tematów niiewygodnych dla polityków.
2. Stwarzanie problemów, by móc je rozwiązać
Ta metoda określana jest również mianem: problem - reakcja - rozwiązanie. Politycy tworzą problem, który wymaga natychmiastowego podjęcia działań przez rządzących. Przykład? Polityk kreuje kryzys ekonomiczny, by usprawiedliwić radykalne cięcia świadczeń socjalnych.
3. Zmiany wprowadzane są stopniowo po to, by...
przesunąć Twoją granicę wytrzymałości i akceptacji! Wprowadzanie radykalnych zmian mogłoby spowodować prawdziwą reowlucję, a jak wiadomo "rewolucja zjada własne dzieci". Dlatego politycy sprytnie rozbijają zmiany na kolejne lata, stopniowo forsując je także w mediach.
4. "Nie chcem, ale muszem!"
Kolejną metodą wprowadzenia źle odbieranej przez społeczeństwo zmiany jest tzw. strategia bolesnej konieczności lub jakby powiedział były prezydent Lech Wałęsa metodą "Nie chcem, ale muszem!". Dzięki temu społeczeństwo ma więcej czasu na oswojenie się z koniecznością wprowadzenia zmian i oswojenia się z nimi.
5. Mówią, jak do dziecka!
Im bardziej polityk chce zamglić dany komunikat, tym bardziej infantylizuje dany temat. Dlaczego? „Jeśli będziesz mówić do osoby jakby miała ona 12 lat, to pod wpływem sugestii prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat”.
6. Gra na emocjach
W wypowiedziach polityków wyczuwalna jest gra na emocjach. Jest to to klasyczna technika, mająca na celu odstawienie racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku jednostki na bok. Użycie odpowiedniego języka daje możliwość nieświadomego zaszczepienia w odbiorcy okreslonych ideii, czy zachowań.
7. Techniki kontroli mają być niezrozumiałe
Zadaniem polityków jest uczynienie tego, by społeczeństwo było niezdolne do zrozumienia metod sprawowania kontroli.
„Edukacja oferowana niższym klasom musi być na tyle uboga i na przeciętnym poziomie, aby przepaść ignorancji pomiędzy niższymi a wyższymi klasami utrzymywała się, a techniki kontroli pozostawały niezrozumiałe dla niższych klas”.
8. Przeciętność górą!
Politykom często zdarza się promować przeciętność. Bycie niewykształconym ma być odbierane jako w porządku!
9. Bierność = brak rewolucji
Jednostki mają uwierzyć, żej edyną osobą winną swoich niepowodzeń są oni sami! Dzieję się tak przez ich niedostatek inteligencji, zdolności lub własnych starań. W takim stanie osoba stanie się bierna i niezdolna do podejmowania działań mających na celu zmianę systemu. Bierność oznacza brak rewolucji.
10. Jednostka znana = jednostka kontrolowana
Jedna z metod manipulacyjnych głosi, że dzięki biologii, neurobiologii i psychologii elity władzy są w stanie posiąść zaawansowaną wiedzę na temat jednostek jak i społeczeństwa, co pozwala im poznać człowieka lepiej niż on sam może znać siebie. Oznacza to, że będąc w posiadaniu tej wiedzy, można mieć większą kontrolę nad jednostkami, niż one same nad sobą.