Rezerwat przyrody „Kadyński Las” znajduje się na zapleczu zabytkowego zespołu pałacowego w Kadynach. To wyjątkowe miejsce, niezwykle cenne przyrodniczo, ze względu na istniejący starodrzew bukowy liczący ok. 200 lat, a także występujące tu rzadkie i chronione rośliny. W kolejnym odcinku programu „Smaki lasu”, w wyjątkowym miejscu, pod Dębem Bażyńskiego – jednym z najstarszych dębów w Polsce przygotowaliśmy dla Państwa smażoną pierś kaczki w miodzie wrzosowym z sałatką z coulis jeżynowym. Polecamy!
Rezerwat przyrody „Kadyński Las” położony jest w województwie warmińsko-mazurskim i należy do Nadleśnictwa Elbląg. Znajdują się tu wiekowe buki, jesiony oraz dęby, wiele z nich uznanych zostało za pomniki przyrody. W Rezerwacie rośnie jeden z najstarszych i najokazalszych dębów w Polsce – Dąb Bażyńskiego. Szacuje się, że ma on blisko 700 lat. Jego średnica sięga prawie 10 m, a wysokość około 25 m. Swoją nazwę otrzymał na cześć pierwszego właściciela majątku rycerskiego w Kadynach Jana Bażyńskiego.
Michał Gzowski Rzecznik Prasowy Lasów Państwowych wyjaśnił, że leśnikom udało się wyhodować potomków tego okazałego dębu. Trwają aktualnie prace nad uzyskaniem odpowiedniego certyfikatu.
„Lasy to nie jest tylko i wyłącznie prowadzenie gospodarki leśnej, ale także projekty społeczne, ale też ogromna doza naukowości. Jesteśmy liderami w Europie, jeśli chodzi o badania genetyczne, przygotowywanie nasion, przygotowywanie zasiewów. No mamy się czym poszczycić” – dodał Gzowski.
Rezerwat jest doskonałym miejscem do wypoczynku i oderwania się od codzienności, to także doskonałe miejsce na spacer czy grzybobranie. W Lesie znajduje się ścieżka przyrodniczo-historyczna, wzdłuż której napotkać można wiele tablic edukacji leśnej. Składają się na nią m.in. Dąb Bażyńskiego, Klasztor Ojców Franciszkanów, Mauzoleum rodziny Birknerów, liczące 219 stopni schody prowadzące na szczyt Klasztornej Góry, a także punkt widokowy z przepięknym widokiem na Dolinę Ceglanego Potoku, cegielnię, Zalew oraz Mierzeję Wiślaną.
Smażona pierś kaczki w miodzie wrzosowym z sałatką z coulis jeżynowym.
SKŁADNIKI:
- 1 pierś kaczki
- 3 gałązki rozmarynu
- 4 ząbki czosnku
- 2 gwiazdki anyżu
- 80 g ulubionych chrupiących liścia sałat
- 50 g pomidorków koktajlowych
- 50 g rzodkiewek
- 1 czerwona cebula
- 20 g musztardy francuskiej
- Sól, gruby pieprz do smaku
COULIS JEŻYNOWE:
- 100 g jeżyn
- 10 ml soku z cytryny
- 1 łyżka miodu wrzosowego
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Pierś kaczą oczyścić, posolić zarówno od strony skórki, jak i mięsa. Czosnek rozgnieść i drobno posiekać, następnie natrzeć kaczkę z każdej strony i pozostawić na 20 minut aż się spoci. Po tym czasie pierś nacinamy w paski delikatnie od strony skóry, aby nie naruszyć przy tym mięsa.
Filet z kaczki wrzucamy na zimną patelnię skórą do dołu i ustawiamy na dużym ogniu. Smażymy ok. 8 minut, do momentu aż skóra się zarumieni, a cały tłuszcz wytopi się na patelni. Następnie pierś przewracamy na drugą stronę i dodajemy do wytopionego tłuszczu gwiazdki anyżu. Smażymy filet przez kolejne 7 minut. Na koniec dodajemy miód i karmelizujemy kaczkę zarówno od strony mięsa, jak i skórki. Pierś zdejmujemy na deskę i dajemy jej odpocząć ok. 4-5 minut.
COULIS JEŻYNOWE:
Do jeżyn dodajemy łyżeczkę miodu wrzosowego oraz łyżeczkę cytryny i całość blendujemy.
SAŁATKA:
Chrupiące liście rukoli, buraka i roszponki myjemy, następnie osuszamy i wrzucamy do miski. Czerwoną cebulę siekamy w drobne piórka. Rzodkiewkę kroimy w łódeczki, a pomidorki koktajlowe na połowę. Sałatę doprawiamy solą i pieprzem i dodajemy pomidory, rzodkiewki oraz cebulę.
Sałatkę układamy na desce lub talerzu i polewamy ją coulis jeżynowym, obok kładziemy pokrojoną w plastry kaczkę. Mięso dekorujemy musztardą francuską i obsypujemy grubym (młotkowanym) pieprzem.
SMACZNEGO!
Więcej w materiale wideo dostępnym poniżej. Zapraszamy!