Smaki Lasu. Przepis na dziką soliankę. Sprawdź! [wideo]
Nadleśnictwo Iława położone jest na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Wśród drzewostanów znajdziemy tu także liczne enklawy, bagna i uroczyska. Występuje u również najdłuższe jezioro w Polsce – Jeziorak. W tym odcinku przygotowaliśmy dla Państwa dziką soliankę. Zapraszamy do obejrzenia!
Lasy Nadleśnictwa Iława zajmują powierzchnię wynoszącą ponad 22,2 tys. ha lasów. W opiece tutejszych leśników znajduje się także 1,5 tys. ha lasów prywatnych. Cechą charakterystyczną Nadleśnictwa jest obecność w nim drzewostanów jesionowych, które doskonale sobie radzą dzięki występowaniu w tym regionie specjalnych warunków tj. bardzo żyznej i wilgotnej gleby. Natomiast drzewostanem dominującym jest tutaj sosna pospolita, zajmuje ona około 70% powierzchni Iławskich lasów.
W Lasach Nadleśnictwa Iława bogato rozwinięte jest także runo leśne. To doskonałe miejsce na grzybobranie czy spacer w poszukiwaniu jagód.
Na terenie Nadleśnictwa znajduje się Jezioro Jeziorak, które jest uznane za najdłuższe jezioro w Polsce, a także szóste pod względem wielkości. Jego długość wynosi około 28 km. To idealne miejsce do odpoczynku, żeglarstwa, a także spływów kajakowych.
W odpowiedzi na potrzeby licznie przebywających tu wczasowiczów Nadleśnictwo utworzyło siec parkingów, wyznaczono szlaki turystyczne, zarówno te piesze, rowerowe, jak i do jazdy konnej.
Znajduje się tu również ścieżka dydaktyczna dostosowana do programów szkolnych, dającą możność skonfrontowania w terenie teoretycznej wiedzy przyrodniczej.
Dzika solianka
SKŁADNIKI:
- Udziec z jelenia
- Boczek z dzika
- Marchew
- Ziemniaki
- Ziele angielskie
- Liść laurowy
- Ogórki kiszone
- Masło
- Kabanosy z dzika
- Kiełbasa z dzika
- Cebula
- Czosnek
- Koncentrat pomidorowy
- Oliwki
- Kapary
- Cytryna
- Sól, pieprz
- Natka pietruszki
- Koperek
- Mieszanka leśnych ziół DOBRE Z LASU
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Udziec w jelenia wkładamy do garnka, dodajemy wędzony boczek z dzika oraz włoszczyznę, a także przyprawy: ziele angielskie i liść laurowy. Zalewamy wodą i gotujemy wywar na wolnym ogniu około 2h.
Ogórki kiszone ścieramy na grubych oczkach. Oddzielamy sok od ogórków i wlewamy do naszego wywaru. Kiszone ogórki podsmażamy na maśle, na patelni.
W międzyczasie z wywaru wyciągamy mięso z jelenia, wędzonkę oraz warzywa. Odkładamy do ostygnięcia. Kabanosy z dzika kroimy w grubsze plastry i wrzucamy do naszego wywaru.
Cebulę kroimy w drobną kostkę, siekamy drobno cztery ząbki czosnku i dodajemy na patelnię do ogórków. Wszystkie składniki podsmażamy chwilę na patelni.
Kiełbasę kroimy w plastry. Wyjęty wcześniej z wywaru wędzony boczek kroimy w większą kostkę. Wrzucamy na patelnię do ogórków. Chwile smażymy i dodajemy do naszego wywaru.
Ziemniaki kroimy w kostkę. Wcześniej ugotowaną marchewkę kroimy w plastry, a udziec z jelenia na małe kawałki. Zielone oliwki przekrajamy na pół, cytrynę dzielimy na małe kawałki. Wszystkie składniki dodajemy do wywaru. Chwilę gotujemy. Na koniec przyprawiamy solą oraz pieprzem. Dodajemy także mieszankę dzikich ziół leśnych, gęstą śmietanę 18% oraz natkę pietruszki. SMACZNEGO!