W tym odcinku programu „Smaki Lasu” odwiedziliśmy Nadleśnictwo Gryfino. To w tym miejscu znajduje się znany na całym świecie niezwykły Krzywy Las. W tym magicznym miejscu Karol przygotował dla Państwa dziką kwaśnicę. Zapraszamy do obejrzenia!
Nadleśnictwo Gryfino leży w województwie zachodniopomorskim, na terenie powiatów: gryfińskiego, pyrzyckiego, polickiego oraz Miasta Szczecin. Zarządza ono obszarem o powierzchni wynoszącej ponad 18 845 ha. Nadleśnictwo wyróżniają dwa odmienne przyrodniczo obręby: Gryfino, gdzie dominują lasy sosnowe, liczne bagna i jeziora oraz obręb Rozdoły obejmujący pasmo Wzgórz Bukowych z Puszczą Bukową.
Na terenie Nadleśnictwa Gryfino leży najbardziej znana atrakcja przyrodnicza, czyli Krzywy Las. Składa się on z ponad 50 nietypowo uformowanych sosen, których historia sięga około 1932 roku. To niezwykle wyjątkowe zjawisko, które warto zobaczyć. Leśnicy wciąż prowadzą prace nad odtworzeniem charakterystycznych „krzywulców”, aby poprzez nowe nasadzenia zwiększyć ich dotychczasową powierzchnię.
Jak zaznacza Michał Gzowski rzecznik prasowy Lasów Państwowych, Leśnicy coraz częściej wykorzystują w swojej pracy nowe technologie, w postaci m.in. dronów, dzięki którym monitorują korony drzew i zdrowotność lasów, a także kamer leśnych, czyli fotopułapek, która pozwalają na obserwację leśnych zwierząt, a także wychwycenie przestępców. Prowadzone są także działania dotyczące budowy maszyn przeznaczonych do sadzenia nowych lasów. Trwają także prace nad budową specjalnych dronów, które w precyzyjny sposób będą umieszczać w ziemi nowe nasiona.
Dzika kwaśnica
SKŁADNIKI:
- Golonka z dzika
- Kości wędzone
- Boczek wędzony
- Mix leśnych grzybów
- Masło
- Marchew
- Korzeń pietruszki
- Cebula czerwona
- Czosnek
- Ziemniaki
- Kiszona kapusta
- Liść laurowy
- Ziele angielskie
- Kminek
- Majeranek
- Sól
- Biały pieprz
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Golonkę i wędzone żeberka wkładamy do garnka, dodajemy kilka listków laurowych oraz ziele angielskie i zalewamy wodą. Gotujemy na wolnym ogniu, aż mięso zmięknie. Boczek wędzony kroimy w grubą kostkę i podsmażamy na maśle.
Marchewkę i korzeń pietruszki ścieramy na grubych oczkach, grzyby kroimy w plastry. Kiedy boczek lekko się wytopi, dodajemy na patelnię grzyby, a następnie drobno posiekany czosnek. Następnie grzyby wraz z boczkiem dodajemy do wywaru. Na patelni ponownie roztapiamy masło i podsmażamy starty korzeń pietruszki oraz marchewkę, wszystkie składniki przekładamy do wywaru. Do garnka wrzucamy również dwie, całe czerwone cebule, posiekaną kiszoną kapustę oraz pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotujemy około 1,5 godziny na małym ogniu pod przykryciem. Przyprawiamy do smaku solą, białym pieprzem, dużą ilością majeranku oraz kminkiem. SMACZNEGO!