11 czerwca 1999 r. miała miejsce wizyta Jana Pawła II w Sejmie i Senacie. 20 lat po tym historycznym wydarzeniu posłowie podjęli przez aklamację uchwałę, którą oddali hołd Papieżowi Polakowi i przypomnieli jego przesłanie.
Prezydium Sejmu, które przygotowało dokument, podkreśliło w projekcie historyczne znaczenie spotkania papieża z parlamentarzystami. Ustawę odczytał marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
W trakcie spotkania z parlamentarzystami Jan Paweł II wygłosił na forum zgromadzenia posłów i senatorów przesłanie.
- Dziś w tym miejscu w jakiś sposób szczególny uświadamiamy sobie zasadniczą rolę, jaką w demokratycznym państwie spełnia sprawiedliwy porządek prawny, którego fundamentem zawsze i wszędzie winien być człowiek i pełna prawda o człowieku, jego niezbywalne prawa i prawa całej wspólnoty, której na imię naród - mówił 11 czerwca 1999 roku Jan Paweł II.
Mija 20 lat od bezprecedensowego wydarzenia, jakimi były wizyta i wystąpienie Jana Pawła II w Sejmie. Zobacz archiwalne wideo i zdjęcia ukazujące niezwykłą atmosferę wydarzenia z 11 czerwca 1999 r. pic.twitter.com/ycrroZUNl4
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 10 czerwca 2019
- Dla nas, Polaków, wydarzenie to zyskało wymiar zarówno symboliczny, jak i historyczny. Potwierdziło bowiem, że kierunek przemian politycznych obrany po upadku komunizmu jest właściwy – napisano w uchwale Sejmu.
- Słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego są dla nas wciąż żywe i cenne, stanowią moralny drogowskaz dla całego kraju” – czytamy w przyjętym przez posłów dokumencie.
Sejm podkreślił także, że Jan Paweł II pozostaje aktualnym wzorcem dla kształtowania relacji opartych na prawdzie, miłości i pokoju we współczesnym społeczeństwie.
Posłowie w głosowaniu przyjęli też włączenie do obrad rozpatrzenie informacji bieżącej w sprawie działań ministra środowiska na rzecz polskiej wsi, zgłoszonej przez klub Prawa i Sprawiedliwości. Odrzucili wniosek klubu Kukiz'15 o uzupełnienie porządku dziennego o informację bieżącą dotyczącą tak zwanej afery podsłuchowej.
Czytaj także:
Zaprzysiężono 16 nowych posłów. Małgorzata Gosiewska nowym wicemarszałkiem Sejmu