Skibiński: Hiszpania jest krajem, w którym bardzo wiele należy zmienić

– Hiszpanie są zdemobilizowani dobrobytem. To bogaty i silny kraj który jest bezwolny i bezsilny w walce z islamskim terroryzmem – uważa prof. Paweł Skibiński z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
– Hiszpania jest krajem który miał dwie przygody z terroryzmem. Zagrożenie ze strony ETA oraz zamach islamistyczny z roku 2004. W obu przypadkach środki walki z terroryzmem były tylko doraźne, więc nie wydaje mi się, żeby ostatni zamach w Barcelonie miał to zmienić – uważa prof. Paweł Skibiński.
– Skala zamachów obrazuje rozmiar zagrożenia, jednak europejskie elity w swojej bierności zdają się tego nie zauważać. (…) Islamiści bazują na tej bierności – mówił profesor.
– Ja jestem przeciwnikiem podziału muzułmanów na radykalnych i nieradykalnych, gdyż jest to płynny i bardzo łatwo zmienny podział, ale wydaje mi się, że wszystkie społeczności islamskie w Europie raczej idą w stronę radykalizmu – zauważa Skibiński.
– Hiszpanie są narodem przyzwyczajonym do bierności politycznej, ale maja świadomość zagrożenia terroryzmem – komentuje.
– W Hiszpanii są fale migracyjne z Ameryki Południowej, czyli ze zbliżonego kręgu kulturowego, przez co nie ma chęci integracji z mniejszością muzułmańską – zakończył prof. Paweł Skibiński.
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Sondaże pikują, wyborcy nie kryją rozczarowania. Dziś narada liderów koalicji 13 grudnia przed ogłoszeniem rekonstrukcji
Rzecznik Instytutu Pileckiego tłumaczy się ze skandalicznego wpisu o Maksymilianie Sznepfie. Przeprasza, ale za... "uproszczenie"
Najnowsze

Kowalski: trzeba utrącić kręgosłup antypaństwowej narracji

Ruchniewicz ucieka od odpowiedzialności za manipulacje ws. zbrodniarza Maksymiliana Schnepfa

Rzecznik Instytutu Pileckiego tłumaczy się ze skandalicznego wpisu o Maksymilianie Sznepfie. Przeprasza, ale za... "uproszczenie"
