W ostatnich dniach senatorowie z koalicji 13 grudnia przebywali w Niemczech, gdzie spotkali się z bardzo kontrowersyjnymi niemieckimi politykami: z Manuelą Schwesig oraz orędownikiem gazociągów Nord Stream - Michael`em Kretschmerem. Czyżby nasi senatorowie przygotowywali wraz ze swoimi niemieckimi przyjaciółmi nowy „niemiecko-rosyjski reset"?
Skąd wiemy o spotkaniu? Na stronach Senatu RP czytamy o dorocznym spotkaniu Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu RFN, które odbyło się 16 i 17 maja w Berlinie i Poczdamie. Tematem rozmów były "możliwości rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, współpracy polsko-niemieckiej w dziedzinie rolnictwa w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu i aktualnych wyzwań globalnych". Wśród tematów była także edukacja języka mniejszości - tak w Polsce, jak i w Niemczech. "17 maja 2024 r. członkowie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej byli obecni podczas obrad Bundesratu poświęconych inicjatywie na rzecz rozwoju stosunków polsko-niemieckich. Wysłuchali wystąpień premierów: Saksonii Michaela Kretschmera, Brandenburgii Dietmara Woidke, Saksonii-Anhalt Reinera Haseloffa, Turyngii Bodo Ramelowa i Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manueli Schwesig" - czytamy.
Warto zauważyć i mocno podkreślić, że zarówno Kretschmer, przewodniczący Niemiecko-Polskiej Grupy-Bilateralnej, jak i Schwesig, to politycy bardzo mocno zaangażowani w niemiecko-rosyjskie projekty polityczno-biznesowe z NordStream włącznie. Polskę w tych spotkaniach reprezentowali: Beniamin Godyla (KO) i senatorowie: Halina Bieda (KO), Piotr Masłowski (3D), Ewa Matecka (KO), Piotr Woźniak (Lewica), Wojciech Ziemniak (KO). Michaela Kretschmera możemy pamiętać z jego proputinowskiej miłości. Od lat orędował za zniesieniem sankcji wobec putinowskiej Rosji, nałożonych po aneksji Krymu w 2014 r., a po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. sprzeciwiał się dostawom niemieckiego uzbrojenia na Ukrainę. Wzywał do jak najszybszego naprawienia uszkodzonych gazociągów Nord Stream.
Z kolei Manuela Schwesig była mocno zaangażowana w tworzenie fundacji ochrony Nord Stream 2 przed sankcjami USA.
Co ciekawe marszałek Senatu, Małgorzata Kidawa-Błońska, próbowała od pewnego czasu zaprosić Manuelę Schwesig do polskiego parlamentu. Dzięki protestowi części środowisk medialnych i politycznych nie doszło do wizyty planowanej na styczeń 2024 r.
Najlepszy komentarz spotkania polskich senatorów z politykami usłużnymi wobec Putina napisał Paweł Jabłoński, były wiceszef MSZ: "Wylewanie fundamentów pod nowy, niemiecko/rosyjski reset". Widać, że reset trwa w najlepsze w koalicji 13 grudnia z Tuskiem na czele!
Najnowsze
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!