Sejm uchwalił zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy zaproponowane przez komisję administracji i spraw wewnętrznych. Przepisami objęte będą nie tylko osoby, które trafiły do Polski bezpośrednio z Ukrainy.
Uchwalona przez Sejm, a zaproponowana przez komisję zmiana dotyczy zapisów ustawy, które regulują kwestie m.in. legalizacji pobytu uchodźców, nadania im numeru PESEL, dostępu do opieki zdrowotnej czy udzielanej im pomocy.
Dotychczasowy zapis mówi o obywatelach Ukrainy oraz ich małżonkach, którzy po agresji Rosji 24 lutego przybyli do Polski "bezpośrednio z Ukrainy". Komisja zaproponowała wykreślenie słowa "bezpośrednio", a Sejm w środowych głosowaniach tę zmianę oraz kilka poprawek legislacyjnych przyjął.
W Sejmie w środę podczas drugiego czytania komisyjnego projektu wiceminister SWiA Maciej Wąsik poinformował, że resort planuje za dwa tygodnie większą nowelizację tej ustawy. Kolejna nowela ma usprawnić niektóre przepisy i "nie przewróci" regulacji - zapewnił.
W środę uchwalono też inną zmianę do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Sejm przyjął zaproponowane przez rząd utworzenie ewidencji małoletnich obywateli Ukrainy, którzy wjechali do Polski bez opieki osób sprawujących faktyczną pieczę nad nimi oraz byli umieszczeni w pieczy zastępczej w Ukrainie.
CZYTAJ: Sejm uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy