Sejm przyjął nowelizację ustawy o służbie cywilnej
Sejm uchwalił ustawę o służbie cywilnej, która przewiduje m.in., że wyższe stanowiska w służbie cywilnej mają zostać obsadzane w drodze powołania, a nie konkursu. Za głosowało 233 posłów, przeciw 190.
Ze starej ustawy wykreślony został zapis, że szef Służby Cywilnej powoływany jest spośród urzędników służby cywilnej po zasięgnięciu opinii Rady Służby Cywilnej. Zgodnie z propozycją PiS, również jego zastępca nie musi być urzędnikiem służby cywilnej. W projekcie zlikwidowany zostaje też wymóg, aby nowy szef służby cywilnej w okresie ostatnich 5 lat nie był członkiem partii politycznej; wprowadzona jest zasada, żeby w momencie powołania na stanowisko nowy szef służby cywilnej nie był członkiem partii.
W projekcie znosi się także zasadę, że szef służby cywilnej musi posiadać co najmniej pięcioletnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym w administracji rządowej lub co najmniej siedmioletnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym w jednostkach sektora finansów publicznych.
Zgodnie z projektem wobec osoby, która ma zostać dyrektorem generalnym urzędu nie będzie już wymogu sześcioletniego stażu pracy, w tym co najmniej trzyletniego stażu pracy na stanowisku kierowniczym w jednostkach sektora finansów publicznych. W przypadku obsady pozostałych wyższych stanowisk w służbie cywilnej ma nie być już wymogu trzyletniego stażu pracy, w tym co najmniej rocznego na stanowisku kierowniczym lub dwuletniego na stanowisku samodzielnym w jednostkach sektora finansów publicznych.
Nowelizacja zakłada również, że stosunek pracy osób, które w dniu wejścia ustawy w życie zajmują wyższe stanowiska w służbie cywilnej, wygasa po upływie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy.
Ustawa o służbie cywilnej przyjęta! Posłowie Kukiz15 jak zwykle podzieleni. #Sejm pic.twitter.com/xIDraCAzyo
— Sylwester Tułajew (@tulajew) grudzień 30, 2015