Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
14:27 Polska: Jest akt oskarżenia przeciwko piosenkarce Dorocie R. i jej byłemu mężowi Emilowi S.
13:38 Polska: Senat za ustawami dot. "statusu osoby najbliższej w związku" i "umowy o wspólnym pożyciu". Teraz trafią one do prezydenta
13:20 IMGW: Najbliższe dni z temperaturą do 34 st. C w dzień i do 20 st. C w nocy
12:00 Polska: W piątek ceny maksymalne benzyny będą niższe niż w czwartek; cena diesla wzrośnie
10:34 Pomorskie: Pożar domu w Czarnej Wodzie; nie żyje 7-letnia dziewczynka
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" z Białegostoku i Brańska zapraszają na protest przeciwko paktowi migracyjnemu, który odbędzie się 25 czerwca o godz. 15:00 przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego przy ul. Skłodowskiej-Curie 14 w Białymstoku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Międzyrzeczu zaprasza na spotkanie z historykiem Jarosławem Palickim na temat: "Poznański Czerwiec'56 i postalinowska Europa". 25 czerwca o godz. 17.00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Białymstoku zaprasza 26 czerwca na wydarzenie dla uczniów. Osoby, które okażą świadectwo z biało-czerwonym paskiem, otrzymają od organizatorów darmowe lody. Aleja Bluesa, Białystok
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą 30 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik, ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7, Gorzów Wielkopolski

"Salonik polityczny": Kaczyński siada na fotelu Komendanta

Źródło: Telewizja Republika

Zwykle państwem rządzi elita, grupa 100-150 ludzi, którzy prezentują wysoki poziom intelektualny i szereg umiejętności. PiS w katastrofie smoleńskiej wiele takich osób stracił. Czy została wypełniona luka po nich? Szczerze wątpię – mówił dziś w „Saloniku politycznym” Mariusz Gierej. Publicyści dyskutowali dzisiaj o zarządzaniu państwem przez Prawo i Sprawiedliwość.

"Szałamacha boi się ciekawych rozwiązań"

Powodem takiego tematu dyskusji było niedawne wystąpienie premier Beaty Szydło, która zapowiedziała zmiany personalne i systemowe w rządzie. Zdaniem publicystów, w niedługim czasie stanowisko ministra może utracić Paweł Szałamacha. - O odwołaniu Szałamachy mówiono już wcześniej, jednak faktu nie chciano kumulować ze zdymisjonowaniem ministra skarbu, Dawida Jackiewicza. Paweł Szałamacha przez wielu określany jest jako „jednostka autystyczna”, trudno nawiązać z nim porozumienie, dogadać się. Z racji stanowiska ministra finansów, który trzyma klucz do kasy, sprawa możliwości porozumienia się jest bardzo ważna – powiedział publicysta Łukasz Warzecha.

- Ministerstwo Finansów za rządów PiS pokazuje, że postawienie w nim fachowca wcale nie wpływa dobrze na to, co się w nim dzieje. Ilość zgłoszeń po pieniądze do ministerstwa jest obecnie ogromna, a Paweł Szałamacha boi się ciekawych i być może skutecznych rozwiązań, takich jak np. zmniejszenie stawek VAT poprzez zmniejszenie ich liczby. Dla tego rządu w ministerstwie finansów przydałby się rasowy polityk, który umiałby powiedzieć „nie” - dodał Mariusz Gierej z mPolska24.pl.

Superminister Morawiecki? 

Omawiano również możliwość powstania superministerstwa z Mateuszem Morawieckim na czele. - Morawiecki długo chodzi na Nowogrodzką, aby wychodzić sobie odpowiednią pozycję w rządzie. Do jego ministerstwa rozwoju wniknie być może ministerstwo skarbu, finansów i energii i powstanie superministerstwo z Morawieckim na czele. Z punktu widzenia programu Mateusza Morawieckiego byłoby to dobre rozwiązanie, gdyż nie miałby przeszkód w jego realizacji – powiedział Mariusz Staniszewski.

- Plan Morawieckiego jest bardzo rozbudowany, jednak już w samym rządzie, w kuluarach pojawiają się głosy zniecierpliwienia, mówi się o przyspieszaniu programu. Ile można jeździć po Polsce z pokazem slajdów? Boje się jednak, że ta porywająca wizja Morawieckiego może skończyć się tym, że przez trzy lata będzie brana kasa na jej realizację, a po trzech latach okaże się, że nie udało się jej zrealizować, a kasa pozostanie pusta. Takie historie, niestety, pojawiają się coraz częściej, że ogromne ryzyko dla gospodarki podejmowane jest bez analizy skutków - komentuje Warzecha.

"Kaczyński woli usiąść na fotelu Komendanta"

Poruszono również problem systemu rządzenia w Polsce podzielonego między rządem a Nowogrodzką. - Jarosław Kaczyński rozkochał się w zasiadaniu w tylnej ławie. Dla niego jest to wygodne, jednak dla rządy jest nieco groźne. Ministrowie zaczynają jeździć na Nowogrodzką, by wychodzić sobie co nieco. Trudno potem dziwić się premier Beacie Szydło, że nie może odpowiednio zmobilizować ministrów. Nie ma do tego narzędzi – twierdzi Gierej.

- Początkowo miałem akceptację dla tej oryginalnej konstrukcji rządu, jednak z czasem dostrzegam pewien problem. Pewne problemy dyskutowane są na radzie ministrów, w której Kaczyński nie uczestniczy, jednak mimo to ma ogromny wpływ na podejmowane decyzje – dodał Warzecha.

- Kaczyński nie musi zastanawiać się nad tym, skąd weźmie 20 mld złotych na obniżenie wieku emerytalnego. On mówi, że ma być to zrobione. Ze strony funkcjonowania państwa jest to uciążliwe. Nawet Morawiecki, który był forsowany jako następca Szydło, powoli wycofuje się, widząc, czym pachnie bycie premierem w tej kadencji – zauważa Staniszewski.

- Kaczyński woli zasiąść na fotelu Komendanta, to taka nasza tradycja w rządzeniu z tylnego siedzenia. Ten fakt sprawia, że partia trochę boi się i czuje oko prezesa wówczas, gdy premier jest zajęty i nie dostrzega drobnych spraw – zaznaczył Rafał Ziemkiewicz.

PiS ucieka od "afery taśmowej 2" 

- Prezes Kaczyński jednak akceptował wiele osób w spółkach skarbu państwa, w tym szefa Lotosu. Cała historia ze spółkami i odsunięciem Jackiewicza pokazuje dwie rzeczy pozytywne dla PiS-u. Pierwsza to pozytywna refleksja, że naprawdę chcemy coś naprawić i sygnalizujemy to społeczeństwu. Druga, to fakt, że to opamiętanie przyszło po roku i PiS wyprzedza tym takie rzeczy, które mogłyby doprowadzić do drugiej „afery taśmowej” - powiedział Staniszewski.

- Największym problemem jest samo zarządzanie państwem. Zwykle państwem rządzi elita, grupa 100-150 ludzi, którzy prezentują wysoki poziom intelektualny i szereg umiejętności. PiS w katastrofie smoleńskiej wiele takich osób stracił. Czy została wypełniona luka po nich? Szczerze wątpię. Urzędnicy zaczęli bać się podejmować decyzje, mając świadomość, że przy nasilonych kontrolach mogą oni stanąć przed odpowiedzialnością karną, szczególnie przy wielu niejasnych przepisach polskiego prawa. Trzeba uprościć państwo, zmniejszyć liczbę urzędników, a teraz nadarza się do tego dobra okazja – zasugerował Mariusz Gierej.

- PiS bardzo wierzy w kontrolę. Jednak jeśli kontrola będzie jedynym elementem „dobrej zmiany” to wszystko może skończyć się jak w „Misiu” Barei i irracjonalnymi podkładkami na wydane miliony – spuentował Ziemkiewicz.

Zasada "byledotrzymywania" 

Publicyści skomentowali również debatę nad ustawą antyaborcyjną i jej przyszłość w parlamencie. - Ten najbardziej radykalny projekt, który został skierowany do komisji, to projekt jednego środowiska, z którym dogadać się ma problem nawet episkopat. Ta radykalna propozycja o ile nie jest problemem dla Kościoła czy konserwatywnego skrzydła PiS-u, o tyle dla partii jako całości już takim problemem jest. Liczę, że ten projekt długo będzie leżał w komisji – mówił Łukasz Warzecha.

- Jest to niebezpieczne otwieranie puszki Pandory, bo jest to tak zwane „odkształcanie leszczyny”. Następuje od wielu lat w Polsce coś, co można nazwać zasadą „byledotrzymywania” - robienie czegoś tylko po to, by dotrzymać wyborczych obietnic, bez zwracania uwagi na jakość lub realne konsekwencje – dodał Gierej.

 

 

 

Telewizja Republika