Przejdź do treści

Sakiewicz, Bojke, Kuczyński o zamieszkach w Rosji. Co się stanie z Nawalnym?

Źródło: PAP/EPA/ANATOLYMALTSEV

Od kilku dni oczy mediów skierowane są w kierunku Rosji. Wyrok skazujący Aleksieja Nawalnego do kolonii karnej na 2 lata i 8 miesięcy, protesty oraz agresja i fala zatrzymań. Głos w sprawie zabierają kolejni przedstawiciele państw zachodnich. Zapytaliśmy ekspertów, co sądzą o sytuacji w Rosji i jakie konsekwencje może ona przynieść.

– Odwieszenie wyroku było do przewidzenia. Reżim nie miał innego wyjścia. Wypuszczenie na wolność było wykluczone. Ewentualnie można było grać na czas i tą decyzję odłożyć. Z punktu widzenia Kremla podjęta decyzja będzie jak najbardziej optymalna. To nie oznacza, że protesty się zmniejszą co pokazały wczorajsze wydarzenia na ulicach – powiedział dziennikarz Grzegorz Kuczyński. – Natomiast celem władz rosyjskich będzie skuteczne odizolowanie Nawalnego od jego zwolenników i opinii publicznej. Po odcięciu Nawalnego od funkcji osoby koordynującej protesty nie wydaje mi się, aby protesty długo się utrzymały. Zwłaszcza biorąc pod uwagę agresję i brutalność przez władzy, ilość zatrzymań oraz dużo ostrzejsze kary dla uczestników tych manifestacji – dodał Kuczyński.

Redaktor Tomasz Sakiewicz wskazuje na pokaz siły ze strony Prezydenta Rosji. – Putin pokazuje, że twardo trzyma władzę i nikt nie jest w stanie mu zagrozić. Skazanie Nawalnego to nie tylko osobista zemsta, ale także sygnał do otoczenia, żeby nie próbowali innej koncepcji poza nim. Trzyma twardy kurs i kontroluje sytuacje – tłumaczył Sakiewicz.

 Dalsze relacje między Rosją a Zachodem

Na temat konsekwencji aktualnych wydarzeń wypowiedziała się także dziennikarka Arleta Bojke.

– Putin sprawdza, co możecie zrobić. Kolejni politycy potępiają wyrok i wzywają do uwolnienia Aleksieja Nawalnego. Na Kremlu nie robi to żadnego wrażenia – zauważyła.

To nie pierwsza sytuacja, w której relacje między Europą a Rosją zostają naruszone. Kolejne konsekwencje działań obu stron poznamy już wkrótce.

– To, co może zrobić wrażenie, to uniezależnianie się od Rosji, niewykorzystanie projektu Nord Stream 2 i zmniejszanie zamówień. Bez konkretnych działań i solidarności całego Zachodu nie ma mowy, aby Kreml odczuł sprzeciw wobec uwięzienia Nawalnego. Rosyjskie władze przeanalizowały, co się może stać. To próba sił i sprawdzian do Europy, czy może mówić jednym głosem. Zwłaszcza, że są Państwa, które bardzo dużo zarabiają na interesach z Rosją – dodała Bojke.

Nieco inne zdanie ma Grzegorz Kuczyński. Uważa on, że sytuacja ucichnie, a rządzący przystąpią do dalszych interesów. Oczywiście nie obejdzie się bez konsekwencji, ale nie względem Rosji tylko pojedynczych urzędników.

– Krytyka i protesty pozostaną w sferze werbalnej. Być może za jakiś czas zostaną nałożone jakieś zachodnie sankcje, ale nie tyle na Rosję, co na konkretnych ludzi zaangażowanych w sprawę. Nie sądzę, aby ta sytuacja coś zmieniła. W Berlinie, Paryżu czy Waszyngtonie wydaje się, że jest nastawienie, aby te relacje normalizować – powiedział Kuczyński.

Redaktor Tomasz Sakiewicz nawiązuje do projektu Nord Stream 2. – Niezwykłe jest to, że Niemcy podtrzymują chęć budowy z Rosją. Być może sprawa Nawalnego utrudni „nowy reset”, ale nie byłbym tego taki pewien, bo naiwność Zachodu w kontaktach z Rosją przekracza wszelkie granice naszego wyobrażenia – stwierdził Sakiewicz.

Arleta Bojka wskazuje na obszary, w których Niemcy i Turcja zgodnie współpracują z Rosją. Przypomina także, że to właśnie w Berlinie Aleksiej Nawalny przebywał w szpitalu po otruciu nowiczokiem.

- Relacje Rosja-Niemcy czy Rosja-Turcja pokazują, że ich współpraca układa się świetnie np. w kwestii polityki gazowej. W innych natomiast nie. To prawdopodobnie Angela Merkel wywarła presję na Władimira Putina, aby Aleksiej Nawalny mógł się leczyć w Niemczech. Niemcy przyjęły go na leczenie, chociaż są jednymi z największych przyjaciół Rosji w Unii Europejskiej – kontynuowała Bojke.

 Konsekwencje dla Polski

Arleta Bojke wskazuje, że relacje między Polską, a Rosją już są bardzo trudne.

– Kreml nie rozpatruje tego przez pryzmat relacji z Polską. Te relacje są tak złe, że ciężko sobie wyobrazić, aby mogły być gorsze. Relacje na poziomie rządów są ograniczone do minimum. Bardziej należy to rozpatrywać na poziomie relacji Unii Europejskiej z Rosją – powiedziała Bojke.

Grzegorz Kuczyński uważa, że na ten moment sytuacja w Rosji oraz relacje z Zachodem nie będą wpływały na Polskę. Nie wyklucza tego jednak, jeśli sytuacja potrwa dłużej.

- Gdyby doszło do prób „nowego resetu” z Rosją i jakiegoś zbliżenia, Polska jest przegraną stroną. Jak pamiętamy, poprzedni reset Polsce i naszemu całemu regionowi w Europie zaszkodził. Mam na myśli agresję na Ukrainie w 2014 r. - powiedział.

Redaktor Sakiewicz wskazuje, że aktualna informacja ukazuje pozostałym zachodnim państwom prawdziwe oblicze Rosji oraz pozytywne aspekty zaistniałej sytuacji.

- Paradoksalnie sprawa Nawalnego bardzo nam pomaga, bo zawiadamia o braku demokracji w Rosji. Pokazuje, że jest to bardzo groźny reżim nieprzestrzegający żadnych cywilizowanych zasad. W związku z tym dla Polski sama sprawa Nawalnego nie tworzy zagrożenia, wręcz przeciwnie – jest sygnałem ostrzegawczym, który możemy podnosić. Natomiast my musimy pamiętać, że jest to nasz sąsiad, który tylko czeka na naszą słabość i zawsze tak będzie traktował ludzi. Jest to test dla Zachodu, ale nie sądzę aby Putin chciał ją testować. Jest to wymuszone sytuacją wewnętrzną. Putin liczył na nowe otwarcie z zachodem – mówił Sakiewicz.

Ciężko przewidzieć, czy i jakie kroki podejmie Unia Europejska, a także jak ustosunkuje się do nich sam Władimir Putin. Póki co uwolnienie Andrieja Nawalnego wydaje się mrzonką. Grzegorz Kuczyński przypomina także o zapowiadanej wizycie w Rosji szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella. Być może odpowie nam ona na większość pytań.Usunięto obraz.

fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Portal TV Republika

Wiadomości

Straż Przybrzeżna zwiększa obecność w Zatoce Amerykańskiej

Tomasz Sakiewicz do Donalda Tuska: Ręce precz od Republiki

Michał Szczerba - twórca Softoku. Podał nawet definicję

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Najnowsze

Straż Przybrzeżna zwiększa obecność w Zatoce Amerykańskiej

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Tomasz Sakiewicz do Donalda Tuska: Ręce precz od Republiki

Michał Szczerba - twórca Softoku. Podał nawet definicję

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro