Tysiące więźniów na wolności. Rząd Tuska opróżnia więzienia

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy z polskich więzień wyszły tysiące skazanych. Z danych, do których dotarła Niezalezna.pl, wynika, że warunkowo lub przedterminowo zwolniono aż 7206 osadzonych. To wyraźny wzrost względem poprzednich lat.
O skali zmian świadczy także fakt, że populacja więzienna zmniejszyła się o niemal trzy tysiące osób. Ruch ten wpisuje się w politykę Ministerstwa Sprawiedliwości pod kierownictwem Adama Bodnara, które od miesięcy zapowiada „odciążenie” zakładów karnych.
Rekordowe liczby i trend spadkowy w więzieniach
Jak informuje portal Niezalezna.pl, powołując się na dane Służby Więziennej, od 1 marca 2024 r. do 31 marca 2025 r. polskie więzienia opuściło 7206 skazanych, którzy skorzystali z możliwości przedterminowego zwolnienia. Zgodnie z obowiązującym prawem, o takim zwolnieniu decyduje sąd penitencjarny na posiedzeniu.
Na koniec stycznia 2025 r. w jednostkach penitencjarnych przebywało 71 050 osadzonych. Rok wcześniej – 1 stycznia 2024 r. – było ich 73 822. Oznacza to, że liczba więźniów spadła w ciągu roku o 2772 osoby.
Ponadto 6150 osób odbywa karę pozbawienia wolności lub inne środki karne w ramach Systemu Dozoru Elektronicznego (SDE).
To nie przypadek, ale metoda
Z ustaleń portalu wynika, że skala zwolnień nie jest efektem przypadkowej polityki, ale planowego działania. Już w kwietniu 2024 roku Maria Ejchart, wiceminister sprawiedliwości, wskazywała na konieczność reform i zmiany podejścia do karania przestępstw.
– Więzienia są przeludnione. Powodem jest przede wszystkim surowość prawa i polityka poprzedniego rządu, zgodnie z którą za wszystkie przestępstwa należy karać więzieniem
– stwierdziła w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
– Nad zmianą tych przepisów będzie pracowała powołana komisja kodyfikacyjna prawa karnego
– dodała.
Nowy kierunek obrany przez Ministerstwo Sprawiedliwości wywołuje poważne kontrowersje. Krytycy obawiają się, że masowe zwolnienia osadzonych mogą obniżyć poczucie bezpieczeństwa obywateli i osłabić prewencyjną funkcję prawa karnego. Choć oficjalnym powodem zmian jest przeciążenie więzień, coraz częściej pojawiają się pytania o rzeczywiste motywy i skutki tak szerokiej fali zwolnień.
Choć oficjalnym powodem zmian jest przeciążenie więzień, coraz częściej pojawiają się pytania o rzeczywiste motywy i skutki tak szerokiej fali zwolnień.
Źródło: Republika, Niezalezna.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości

Tusk prześladuje za ujawnienie "linii Wisły". Prof. Cenckiewicz: dostałem zarzuty i jestem z nich szczególnie dumny
Iga Świątek szybko pokonała rywalkę podczas otwarcia turnieju WTA w Rzymie. Polka w kolejnej rundzie zagra z Danielle Collins lub Eleną-Gabrielą Ruse
Najnowsze

Tusk prześladuje za ujawnienie "linii Wisły". Prof. Cenckiewicz: dostałem zarzuty i jestem z nich szczególnie dumny

Posłowie PiS o kamienicy na Marszałkowskiej 66: ekipa Trzaskowskiego wyczyściła ją i jakiś deweloper już zaciera ręce

Bodnar tłumaczy się z mieszkania. Nie złożył wniosku od 9 lat

Czy minister sprawiedliwości zataił mieszkanie w oświadczeniu majątkowym?
