Rząd PiS - u niczym Eugeniusz Kwiatkowski? Chcą wybudować "drugą Gdynię"
Budowa Centralnego Portu Lotniczego w Niemczech trwa od 20 lat i nic nie wskazuje na to, że niebawem inwestycja zostanie ukończona. Polscy politycy zapewniają jednak, że nam się uda. Nasze lotnisko ma być większe, tańsze i powstać szybciej niż niemieckie.
Adrian Furgalski, ekspert z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR porównuje pomysł rządzących do budowy Gdyni. - Nie chcę mówić o nazwiskach, ale wielu politykom marzy się bycie drugim Eugeniuszem Kwiatkowskim - powiedział Furgalski.
- To na razie dyskusja koncepcyjna - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło. Przypomniała jednak, że w programie Prawa i Sprawiedliwości jest wpisana budowa Centralnego Portu Lotniczego. - Autorem tego projektu jest Paweł Szałamacha. On też był ogromnym orędownikiem tego, żeby ten zapis w programie PiS się znalazł. I rzeczywiście wydaje się, że koncepcja takiej inwestycji byłaby niezwykle korzystna dla programu rozwoju, który realizujemy - powiedziała premier.
Problemem zbyt mała liczba pasażerów
Największym problemem związanym z budową zlokalizowanego między Łodzią a Warszawą Centralnego Portu Lotniczego jest zapewnienie nowemu obiektowi odpowiedniej liczby pasażerów. Mimo dynamicznego wzrostu w ostatnich latach Polacy wciąż latają mniej niż raz w roku. W ostatnich latach powstało też w naszym kraju wiele lotnisk regionalnych. Ich wyniki finansowe pokazują jednak, że potrzeba latania Polaków jest mniejsza niż możliwości nowych portów lotniczych.
Jedna inwestycja, wiele kwestii
Mimo prób zainteresowania projektem Chińczyków jeszcze nie wiadomo, czy rząd w końcu zdecyduje się na CPL. Jak zaznacza premier Beata Szydło, decyzja o ewentualnej budowie portu centralnego jest uwarunkowana wieloma różnymi kwestiami.
- Po pierwsze, czy LOT sobie z tym poradzi, czy będzie odpowiednia flota, czy rzeczywiście jesteśmy na to przygotowani, czy będzie zainteresowanie podróżników. Rolą Ministerstwa Rozwoju jest przygotowanie koncepcji. Jeśli potwierdzą się analizy studialne i okażę się, że ta inwestycja jest korzystna dla Polski, to dalej będziemy się nad tym zastanawiali i podejmiemy odpowiednie decyzje - mówiła premier.
Nad koncepcją budowy Centralnego Portu Lotniczego oraz opracowaniem strategii rynku lotniczego w Polsce, pracuje powołany w tym celu zespół międzyresortowy.
W 2015 r. polskie porty lotnicze obsłużyły ponad 30 mln pasażerów. Według szacunków Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2030 r. ma to być 60 mln osób.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty