W Polsce wykonano ponad 4 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego ponad 1,4 mln drugą dawką. Ruszyły zapisy na zastrzyki dla pacjentów przewlekle chorych. Ich szczepienia rozpoczną się w poniedziałek 15 marca.
Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia, zutylizowano 5486 dawek.
Ruszyły zapisy na szczepienia dla osób przewlekle chorych. Do grupy 1B zakwalifikowano osoby, których stan zdrowia zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, bo cierpią na poważne schorzenia. Resort zaleca, aby otrzymały preparaty mRNA, czyli Moderny i Pfizera. Ich szczepienia rozpoczną się w poniedziałek 15 marca. Grupa ta liczy około 150 tys. osób.
Szczepienia nauczycieli
Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało we wtorek, że zaszczepiono ponad 470 tys. nauczycieli. Zastrzyki wśród tej grupy rozpoczęły się 12 lutego. Nauczyciele otrzymują preparat AstryZeneki.
Łącznie w lutym i w marcu – w I, II i III turze zgłoszeń na szczepienia przeciw COVID-19 zarejestrowało się 590 tys. nauczycieli, nauczycieli akademickich i osób prowadzących zajęcia na uczelniach.
Nowy schemat szczepień
Od poniedziałku osoby szczepione przeciw COVID-19 mają ustalany termin drugiej dawki według nowego schematu, z wydłużonymi odstępami między iniekcjami.
Szczepienia przeciw COVID-19 szczepionką AstryZeneki mają być realizowane w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu między dawkami w granicach 12 tygodni, ale nie dłużej niż 84 dni.
Szczepionki mRNA od Pfizera i Moderny mają zaś być stosowane w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu między dawkami w granicach 6 tygodni, ale nie dłużej niż 42 dni.
Ministerstwo Zdrowia zaleciło, aby ozdrowieńcy byli szczepieni po 6 miesiącach od zachorowania. Zalecana liczba dawek w tej grupie osób zostanie przedstawiona później, po szerszej analizie badań w zakresie odpowiedzi immunologicznej osób, które przeszły infekcję SARS-CoV-2.