Ponad 350 tys. uczniów III klas gimnazjalnych z 7 tys. szkół w całym kraju ma przystąpić po godz. 9 do pierwszej części egzaminu gimnazjalnego. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik zapewnił, że Komisja jest gotowa do przeprowadzenia egzaminów i w zdecydowanej większości szkół egzaminy się odbędą.
W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności". W strajku biorą też udział nauczyciele niezrzeszeni w żadnym ze związków. Według ZNP we wtorek w strajku udział wzięło 74,29 proc. szkół i przedszkoli. Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej podawało w poniedziałek, że protestuje 48,5 proc. szkół i placówek.
Strajk zbiega się w czasie z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.
Dyrektor CKE zapewnił jednak w TVN 24, że w środę egzaminy gimnazjalne odbywają się w zdecydowanej większości szkół.
- Takie informacje docierają do nas i z kuratoriów, i od samorządowców. Jesteśmy im i dyrektorom szkół bardzo wdzięczni, bo naprawdę zrobili wszystko, aby ten egzamin się odbył - powiedział.
- Czy się odbędzie w każdej szkole - tego nie mogę obiecać - zastrzegł.
Jak zaznaczył, arkusze egzaminacyjne zostały dostarczone do każdej ze szkół.
W środę szef KPRM Michał Dworczyk oświadczył, że udało się skompletować wszystkie komisje, dzięki czemu dziś mogą odbyć się egzaminy.
- Dzisiaj we wszystkich 16 województwach rozpoczną się egzaminy; cała sytuacja jest pod kontrolą - oświadczył Dworczyk w RMF FM .
Wyniki egzaminu uczniowie poznają 14 czerwca. Zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego uczniowie otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym, czyli 21 czerwca.
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie