Przejdź do treści
17:20 Zmarł Richard Chamberlain. Aktor zdobył uznanie widzów dzięki występom w produkcjach telewizyjnych, między innymi "Szogunie" i "Ptakach ciernistych krzewów". Miał 90 lat.
16:22 Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w niedzielę Królestwo Tonga. Odnotowano wstrząsy o magnitudzie 7,1 w kali Richtera. Amerykańska Służba Geologiczna wydała ostrzeżenie o możliwości wystąpienia fal tsunami w rejonie 300 km od epicentrum trzęsienia ziemi
15:35 W wieku 93 lat odeszła Jadwiga Gawrych, jedna z ostatnich polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata
15:10 Od poniedziałku zmieni się organizacja ruchu na autostradzie A2 między MOP Krzyżowniki/Tulce, a węzłem Poznań Wschód. Ma to związek z rozbudową autostrady o trzeci pas ruchu
Ważne W poniedziałek warszawski sąd okręgowy zajmie się wnioskiem nielegalnej komisji śledczej ds. Pegasusa o 30-dniowy areszt wobec byłego szefa MS Zbigniewa Ziobry (PiS)
14:23 Iran odrzucił bezpośrednie negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi na temat swojego programu nuklearnego
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie 30 marca Jarosław Kaczyński spotka się z mieszkańcami Tomaszowa Lubelskiego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30 w Tomaszowskim Domu Kultury (ul. Lwowska 72)
Ważne Bazylika pw. Św. Krzyża w Warszawie, 1 kwietnia, godz. 20.00, Msza św. w intencji śp. Barbary Skrzypek
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Piotrem Kaletą, posłem PiS. Spotkanie odbędzie się 1 kwietnia, o godz. 18:00 - przy ul. Wojska Polskiego 128, Aleksandrów Łódzki
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Łuków zaprasza 2 kwietnia, o godz. 18:40, na spotkanie z Adamem Borowskim. Odbędzie się ono w Sali Konferencyjnej Budynku Poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 41 w Łukowie
Wydarzenie Bydgoski Klub Gazety Polskiej w imieniu Bydgoskich Patriotów zaprasza 2 kwietnia na Bydgoski Marsz Pamięci Jana Pawła II. Początek zgromadzenia o godz. 19 na Starym Rynku (marsz wyruszy o godz. 20)
NBP Mamy 480 ton złota! – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego

Rozpoczął się Wielki Post. Czym jest i kogo obowiązuje?

Źródło: Fot. Canva

Post w chrześcijaństwie od początku był ważną praktyką, której celem było nawrócenie lub przebłaganie. Tradycyjnie związany był z jałmużną – oszczędzone pieniądze przekazywano potrzebującym - przypomina Katolicka Agencja Informacyjna.

Kodeks Prawa Kanonicznego wyjaśnia: „Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość” (1249).

W poście zawsze powstrzymywano się od większych zabaw, w Środę Popielcową chowano do worków instrumenty muzyczne. Aż do XX wieku post w Wielkim Poście był dużo bardziej radykalny. Przed Środą Popielcową lub tego dnia dokładnie czyszczono wszystkie garnki i talerze, by nie było na nich śladu tłuszczu. W niektórych miejscach w ogóle w Wielkim Poście nie używano patelni. Dopuszczano zazwyczaj tylko jeden, popołudniowy posiłek, oczywiście bez mięsa i nabiału. Radykalność postu zmieniała się wraz ze zbliżającym się Wielkim Tygodniem, zwłaszcza od Śródpościa występującego 20 dni po Środzie Popielcowej, zwanego w Polsce „garkotłukiem”.

– Nazwa „garkotłuk” pochodzi od zwyczaju rzeczywistego tłuczenia (dawniej w większości ceramicznych) naczyń służących do przygotowywania posiłków. Od śródpościa wielu czekał jeszcze surowszy post niż charakterystyczne dla tego okresu wiejskie menu: cienki żur, niekraszone kasze, groch lub ziemniaki z olejem lnianym czy śledź. Rezygnowano z ciepłych, a często w ogóle z gotowanych potraw, na znak czego pozbywano się garnków – opowiada w rozmowie z KAI Marta Domachowska, etnolog i edukatorka muzealna z Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.

Dziś w Kościele wyróżnia się post jakościowy (wstrzemięźliwość od mięsa z wyjątkiem ryb) i ilościowy (jeden posiłek do syta i ewentualnie dwa mniejsze) lub łączący te dwie formy – post ścisły. Post ścisły nakazany jest tylko dwa razy w ciągu roku – w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Obowiązuje pełnoletnie osoby zdrowe do 60 roku życia.

Post jakościowy tradycyjnie praktykuje się w piątki. Obowiązuje on wszystkich zdrowych od 14 roku życia. Od piątkowych postów w szczególnych wypadkach może dyspensować proboszcz, proponując jednak jakąś inną formę pokutną. Post w piątki znoszą wypadające tego dnia uroczystości – czyli święta kościelne najwyższej rangi.

Praktykuje się również post eucharystyczny. Kiedyś od północy aż do Mszy nie można było jeść, jeśli planowało się przystąpić do Komunii. Msze były jednak odprawiane tylko rano. W XX wieku Pius XII skrócił ten post do trzech godzin przed Mszą, a posoborowe prawo wymaga tylko godzinnego powstrzymywania się od pokarmów. Oczywiście dotyczy tylko tych osób, których zdrowie na to pozwala.

Wielu duszpasterzy zachęca, by postnym praktykom towarzyszyła wstrzemięźliwość lub ograniczenie współczesnych „pożeraczy czasu”, takich jak media społecznościowe, gry czy telewizja.

eKai

Wiadomości

Trzęsienie ziemi w Królestwie Tonga. Może pojawić się tsunami

Legendarny aktor nie żyje. Miał 90 lat

Trump wkurzony na Putina. Poszło o Zełenskiego

Odeszła Jadwiga Gawrych, jedna z ostatnich polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Włosi nie chcą wysyłać swoich wojsk na Ukrainę

Niemcy nie udzielają już tak chętnie azylu imigrantom. Wolą ich ekspediować do sąsiadów

Polacy nie chcą nielegalnych migrantów! | Studio Prasowe

Nawrocki w Przemyślu: nie oddam sterowania polską armią Ursuli von der Leyen

Balt: jest mi wstyd za Adama Bodnara | Polityczna Kawa

Niemcy przerzucają migrantów do Polski przy milczącym przyzwoleniu Tuska

Hołda: Tuska boli pamięć historyczna

Chciał uderzyć w prezydenta, wyszedł fake news. Sprawa "Vladimiro" i zacięta twarz z Wyborczej

Tragiczny wypadek w Chełmie, zginęło dwóch 18-latków. W aucie jechało 10 młodych osób, kierowca był pijany

Bąkiewicz ostrzega: Pakt migracyjny to broń wymierzona w Polskę!

Z kim Polska zbroi się na przyszłość? Turcja i Francja na wojskowej mapie | Salonik polityczny

Najnowsze

Trzęsienie ziemi w Królestwie Tonga. Może pojawić się tsunami

Włosi nie chcą wysyłać swoich wojsk na Ukrainę

Niemcy nie udzielają już tak chętnie azylu imigrantom. Wolą ich ekspediować do sąsiadów

Polacy nie chcą nielegalnych migrantów! | Studio Prasowe

Nawrocki w Przemyślu: nie oddam sterowania polską armią Ursuli von der Leyen

Legendarny aktor nie żyje. Miał 90 lat

Trump wkurzony na Putina. Poszło o Zełenskiego

Odeszła Jadwiga Gawrych, jedna z ostatnich polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata