Reuters: Kraje wysokorozwinięte przekazują biedniejszym szczepionki z krótkim terminem ważności

Kraje rozwijające się odmówiły w grudniu przyjęcia ponad 100 mln dawek szczepionek przeciwko Covid-19, dystrybuowanych w ramach programu COVAX, przede wszystkim z powodu krótkiej daty ważności - poinformował Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).
Dodała, że głównym powodem odmowy przyjęcia szczepionek był ich krótki termin ważności.
Kraje wysokorozwinięte przekazują państwom biedniejszym dawki z krótkim terminem ważności i jest to najpoważniejszy problem wpływający na efektywność programu COVAX - podała agencja Reutera, powołując się na urzędników Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
COVAX - program mający zapewnić równy globalny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19 zarządzany przez WHO, promującą immunizację krajów rozwijających się organizację GAVI oraz fundusz CEPI pozyskujący środki na rzecz zwiększenia dostępu do szczepień - dostarczył dotąd 987 mln dawek szczepionek do 144 objętych programem państw. Jest głównym dostarczycielem preparatu do krajów rozwijających się.
Kadilli zwróciła również uwagę na problem ze składowaniem dostarczanych szczepionek, który także spowalnia szczepienie populacji najbiedniejszych państw. Kraje te mierzą się również z wysokim stopniem sceptycyzmu wobec szczepień oraz przeciążonymi szpitalami.
Komisja Europejska poinformowała, że z przekazanych przez UE 380 mln dawek szczepionek przeciwko Covid-19 wykorzystano jedynie 255 mln.
Według danych WHO w styczniu 2022 roku średnio 67 proc. populacji państw rozwiniętych zostało w pełni zaszczepionych, w krajach rozwijających się natomiast jedynie 8 proc. obywateli otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19.
Polecamy Sejm na Żywo
Wiadomości

Ziobro reaguje na słowa prezesa NRA. "Niech Pan wraca tam, gdzie razem z Giertychem tkwi Pan od dawna i to po same uszy"
Przemysław Czarnek: to, jak traktuje się ludzi, to jest sadyzm. Po zmianie władzy, Giertycha znajdziemy nawet we Włoszech
Prof. Cenckiewicz: kontrwywiad ABW pozyskał realne dowody na ruską ingerencję w proces wyborczy w roku 2023
Najnowsze

Ziobro reaguje na słowa prezesa NRA. "Niech Pan wraca tam, gdzie razem z Giertychem tkwi Pan od dawna i to po same uszy"

Prof. Cenckiewicz: kontrwywiad ABW pozyskał realne dowody na ruską ingerencję w proces wyborczy w roku 2023

Nawrocki w Suchej Beskidzkiej: nie możemy pozwolić odebrać sobie św. papieża Polaka, krzyża i Polski

Podpisz petycję! Zablokujmy bluźnierczy festiwal antychrześcijańskiej nienawiści

Mekler: Państwo w kryzysie, debata publiczna w ruinie