Jak orzekł Trybunał Konstytucyjny, który obradował w pełnym składzie, reforma systemu emerytalnego przeprowadzona w ubiegłym roku była zgodna z konstytucją. Sędziowie rozpatrywali dwa wnioski w tej sprawie – prezydenta oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.
Zgłoszone wątpliwości dotyczyły tego, czy przeniesienie części środków do ZUS i umorzenie 51,5 proc. aktywów OFE były zgodne z konstytucją. Pojawiły się bowiem wątpliwości, że to działanie naruszyło zaufanie obywateli do państwa.
Sędziowie zajęli się sprawą w pełnym 15-osobowym składzie.
We wtorek przedstawiciele prezydenta i byłej RPO prof. Ireny Lipowicz prezentowali swoje uwagi do ustawy. Swoje stanowiska przedstawiły też inne strony postępowania: Sejm, Prokurator Generalny oraz rząd.
27 grudnia 2013 roku były prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianach w OFE. Przeniesienia środków z OFE do ZUS dokonano w połowie 2014 roku.
Trybunał Konstytucyjny zajął się skargami Prezydenta RP oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Były prezydent Bronisław Komorowski zakwestionował m.in. zakaz inwestowania Funduszy w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.
Natomiast RPO zarzucała przepisom m.in. naruszenie zasad zaufania obywateli do państwa oraz zakazu niedziałania prawa wstecz. W skardze wskazano m.in., że przeniesienie do ZUS i umorzenie 51,5 proc. aktywów OFE narusza zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa (zasadę lojalności).