Został opublikowany raport o stanie małych i średnich przedsiębiorstw. Pokazuje on, że pandemia zmieniła niewiele. Cały czas więcej firm powstaje niż jest likwidowanych.
W raporcie czytamy: Według danych GUS, w 2019 r. najliczniejszą, bo stanowiącą 97 proc. grupą, były mikroprzedsiębiorstwa. Udział małych firm w strukturze polskich przedsiębiorstw wynosi 2,2 proc., średnich 0,7 proc. Natomiast dużych firm-tylko 0,2 proc.
- Większość wszystkich przedsiębiorstw z sektora MŚP to osoby prowadzące działalność gospodarczą-napisano w raporcie. 13 proc. małych i średnich przedsiębiorstw stanowią natomiast osoby prawne i jednostki nieposiadające osobowości prawnej.
W raporcie czytamy również, że ten sektor wciąż stanowi przeważającą większość przedsiębiorstw w Polsce.
Ile firm zarejestrowano/zlikwidowano przez ostatnie lata?
W 2019 r. zarejestrowano 2,2 mln nowych firm, podczas gdy w 2018 roku, było 2,15 mln takich wniosków. Oznacza to wzrost o 2,9 proc. Pandemia nie zmieniła tego stanu. Według danych z rejestru REGON, w ubiegłym roku zarejestrowano 329 tys. nowych przedsiębiorstw, zlikwidowano natomiast 170 tys. firm – czytamy w raporcie.
W „Raporcie o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce” czytamy, iż małe średnie przedsiębiorstwa to „bezsprzecznie ważna część polskiej gospodarki”, a pandemia tego nie zmieniła. Ten sektor wciąż stanowi przeważającą większość przedsiębiorstw w Polsce.
- Najliczniejszą grupę stanowią firmy z sektora usług, aż 52,5 proc. - wynika z danych podanych w raporcie PARP. Co czwarta firma działa w handlu, co ósma zaś-w budownictwie. W przemyśle działa jedynie co dziesiąte przedsiębiorstwo z sektora małych i średnich firm-czytamy.
Najwyższe wskaźniki przetrwania pierwszego roku odnotowano w sekcjach: informacja oraz telekomunikacja (78,3 proc.), a także edukacja (75,6 proc.). Najniższe natomiast były w zakwaterowaniu i gastronomii (59,7 proc.) oraz obsłudze rynku nieruchomości (64,1 proc.).