Prywatna przychodnia dba o zdrowie urzędników ministerstwa finansów
Urzędnicy Ministerstwa Finansów korzystają z medycznych usług prywatnego podmiotu – wynika z informacji, które z Wydziału Obsługi Medialnej resortu otrzymał reporter Telewizji Republika Bartłomiej Graczak.
Urzędnicy korzystają z ministerialnych przychodni, a sami szefowie resortów mogą liczyć na natychmiastowe leczenie w placówkach MSW, gdzie nie czekają w żadnych kolejkach – pisał Fakt. Dziennik informował, że każdy z resortów posiada własne przychodnie, w których leczą się urzędnicy.
Zapytaliśmy ministerstwa o szczegóły dotyczące leczenia urzędników.
W Ministerstwie Spraw Zagranicznych funkcjonuje Przychodnia Lekarska Służby Zagranicznej, która gwarantuje diagnostykę pracowników resortu uwzględniającą specyfikę służby zagranicznej. Przychodnia posiada specjalistyczną wiedzę np. w zakresie chorób zakaźnych na innych kontynentach czy możliwości leczenia chorób lub urazów w krajach, w których służba zdrowia nie jest rozwinięta na takim poziomie jak w Polsce – informuje Biuro Rzecznika Prasowego MSZ. Resort wyjaśnia, że przychodnia zapewnia podstawową opiekę pracownikom udającym się na placówki zagraniczne, a samo zapewnienie pełnej diagnostyki pacjenta w kraju, jeszcze przed wyjazdem na placówkę, pozwala zminimalizować ewentualne późniejsze koszty leczenia w kraju przyjmującym. W każdym ministerstwie spraw zagranicznych krajów rozwiniętych zapewnione jest działanie służby medycznej – dodaje MSZ.
Ministerstwo Gospodarki zamawia usługi internisty w celu „zapewnienia doraźnej opieki medycznej dla pracowników”. – Koszt dyżuru lekarza internisty w okresie trzech lat wyniesie 57 tysięcy złotych – informuje Danuta Ryszkowska-Grabowska, rzecznik ministerstwa.
Prywatne „ambulatorium” w resorcie finansów
Jednak ciekawe jest to, że Ministerstwo Finansów korzysta u usług medycznych prywatnego podmiotu.
– Podmiot świadczący usługi medyczne w Ministerstwie Finansów został wyłoniony w wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Kierując się zasadą racjonalności ponoszonych wydatków celem zmniejszenia kosztów związanych z profilaktycznymi badaniami lekarskimi umowa przewiduje, że badania te są wykonywane w siedzibie pracodawcy, na podstawie odrębnej umowy najmu lokalu – wyjaśnia Wydział Obsługi Medialnej MF. – Najem pomieszczeń jest odpłatny i wiąże się z opłacaniem przez firmę świadczącą usługi medyczne czynszu i wszelkich kosztów eksploatacyjnych – uzupełnia.
Funkcjonujące w gmachu resortu finansów tzw. ambulatorium dodatkowo może świadczyć płatne usługi medyczne. – W zakresie przedmiotu zamówienia Wykonawca proponuje dodatkowo płatne usługi medyczne, które finansowane są w całości przez pracowników Ministerstwa/funkcjonariuszy celnych pełniących służbę w Ministerstwie Finansów. Należy podkreślić, że przystąpienie do dodatkowo płatnych pakietów, oferowanych przez Wykonawcę jest fakultatywne i odbywa się na zasadzie dobrowolnego złożenia deklaracji – wyjaśnia resort finansów.