– Na dzisiaj mamy już 16 tys. starszych osób, które skorzystały z naszego programu "Wspieraj Seniora" - powiedział w niedzielę wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wyjaśnił, że "to jest pomoc w ramach Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów".
Wiceminister rodziny i polityki społecznej przypomniał w TVP3 Regiony, że Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów jest skierowany do osób mających ponad 70 lat. – Nie odmawiamy jednak pomocy nikomu. Jeśli ktoś jest chory, potrzebuje takiego wsparcia - to wystarczy zadzwonić pod infolinię 22 505 11 11. Osoba odbierająca telefon przekazuje dane do ośrodka pomocy społecznej, a tam już wolontariusz pomaga tym osobom czy to w robieniu zakupów, czy w jakichś innych czynnościach - wyjaśnił.
– Tutaj mamy ponad 10 tys. wolontariuszy, którzy zadeklarowali swoją pomoc. Ta międzypokoleniowa solidarność jest niezwykle istotna i cieszymy się, że ten program dobrze działa - ocenił Szwed.
Ponad 150 organizacji młodzieżowych w Solidarnościowym Korpusie Wsparcia Seniorów
Przypomniał, że do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów zgłosiło się już ponad 150 organizacji młodzieżowych, osoby prywatne, harcerze, żołnierze i strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych.
– Na dzisiaj mamy program (Wspieraj Seniora - PAP) do końca roku. Myślę, że będziemy go kontynuować - zapowiedział.
– Mamy też trzecią inicjatywę, którą rozpoczął pan prezydent Andrzej Duda, czyli „wolontariat ozdrowieńców”. Chcemy pomagać przez ozdrowieńców pensjonariuszom domów pomocy społecznej, którzy takiego wsparcia potrzebują - również w kwestii pomocy personelowi DPS-ów - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej, dodając, że "pierwsze kilkadziesiąt osób już się do tego wolontariatu zgłosiło".
Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów (https://wspierajseniora.pl/) to inicjatywa, której głównym celem jest wsparcie osób starszych w trudnych czasach pandemii. Aby ograniczyć ryzyko zarażenia się przez nich koronawirusem, powołano do życia mechanizm łączący osoby, które chcą pomóc, z seniorami - poprzez instytucje, które takiej pomocy udzielają w normalnych warunkach. Do Korpusu zapisało się już ponad 10 tys. osób.
Koordynatorem Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Program #CyfrowyWolontariusz
Od 12 listopada inicjatywa pomocy seniorom poszerzyła się program #CyfrowyWolontariusz. W jego ramach istnieje możliwość poproszenia o pomoc w korzystaniu z narzędzi do komunikowania się na odległość czy załatwianiu spraw urzędowych przez Internet. Akcja #CyfrowyWolontariusz ma na celu podnoszenie kompetencji cyfrowych u seniorów.
1 grudnia prezydent Andrzej Duda wspólnie z szefową MRiPS Marleną Maląg zainicjował kolejny komponent Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów – "Wolontariat ozdrowieńców". Osoba chętna do świadczenia wolontariatu ozdrowieńca w konkretnym DPS-ie wypełnia formularz zgłoszeniowy na stronie wspierajseniora.pl. Link otwiera się w nowej karcie przeglądarki, który jest przekazywany systemem CAS do wybranego domu pomocy społecznej.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Bliska współpracownica Tuska blokuje "Republikę" w KPRM, jej partner jest wydawcą w TVN24
TYLKO U NAS