Profesor Chmaj - promotor doktoratu Myrchy i złote żniwa w państwowych spółkach
55-letni profesor Marek Chmaj, znany konstytucjonalista, to obecnie jeden z najbardziej znanych prawników w rządzie Donalda Tuska. Jego kancelaria Chmaj i Partnerzy przygotowała dla Ministerstwa Aktywów Państwowych opinie w zakresie audytów prowadzonych w nadzorowanych spółkach Skarbu Państwa, mające prześwietlić decyzje poprzedników, powołanych za rządów PiS. Piotr Nisztor w programie "Ściśle Jawne" prześwietlił dokładnie całą sprawę. ZOBACZ!
Bezpośrednio też ta sama kancelaria pracuje dla tych samych podmiotów, właśnie w zakresie prowadzonych tam audytów - obsługuje na przykład PZU, Orlen, KGHM, PGE czy Totalizator Sportowy. Część z tych spółek nadzoruje wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki, prywatnie dobry znajomy profesora Chmaja. Wpływy tego znanego konstytucjonalisty w państwowych spółkach są tak duże, że partnerka jego wspólnika została członkiem zarządu strategicznej dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego spółki Europol Gaz, należącej do obsługiwanej przez kancelarię spółki Orlen.
W czym tkwi tajemnica sukcesy kancelarii profesora Chmaja i dlaczego ten znany konstytucjonalista posiadł tak szerokie wpływy w rządzie Donalda Tuska?
Marek Chmaj urodził się 13 lipca 1969 roku w Przemyślu. W archiwum IPN znaleźliśmy jego akta paszportowe. Wynika z nich, że już będąc uczniem technikum telekomunikacyjnego w Przemyślu był przewodniczącym Rady Młodzieży Szkolnej Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, czyli młodzieżówki PZPR. Zresztą ten przyszły profesor, jak wynika z dokumentów, zajął pierwsze miejsce w olimpiadzie wiedzy o PZPR.
Chmaj ukończył potem politologię i prawo na UMCS w Lublinie, potem obronił na tej uczelni doktorat z nauk politycznych. Stopień doktora habilitowanego uzyskał na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. W 2009 roku, w wieku 39 lat otrzymał tytuł profesora. Dwa lata wcześniej założył kancelarię prawną, która przez lata działała pod nazwą Chmaj i Wspólnicy Spółka Komandytowa, następnie została przekształcona w spółkę partnerską Chmaj i Partnerzy. Wspólnikami profesora od lat są dwaj prawnicy - Michał Paprocki i Mariusz Bidziński.
Kancelaria profesora Chmaja może liczyć między innymi na kontrakty w instytucjach i podmiotach kontrolowanych przez ludzi związanych z Platformą Obywatelską.
W okresie pierwszych rządów PO i PSL-u kancelaria profesora Chmaja świadczyła usługi spółkom kontrolowanym przez Skarb Państwa, wśród nich między innymi koncernowi energetycznemu Tauron. Z kolei w czasie, gdy prezydentem Warszawy była Hanna Gronkiewicz-Waltz, tylko w latach 2017-2018 kancelaria tego znanego konstytucjonalisty dzięki współpracy ze stołecznym magistratem zarobiła ponad pół miliona złotych. Z kolei w latach 2019-2023 Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski, kierowany przez polityka PO Olgierda Geblewicza, zlecił kancelarii Chmaja usługi prawne opiewające na 315 tysięcy złotych. W 2018 roku profesor Chmaj był też pełnomocnikiem Jacka Rostowskiego, byłego wicepremiera i ministra finansów w rządzie PO-PSL. Towarzyszył mu podczas przesłuchania przed sejmową komisją śledczą ds. afery Amber Gold. W 2020 roku profesor Chmaj stanął na czele powołanego przez ówczesnego marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego 15-osobowego zespołu doradców ds. ochrony konstytucyjności prawa.
W tym czasie był już wiceprzewodniczącym Trybunału Stanu, został tam zgłoszony przez Klub Parlamentarny Koalicji Obywatelskiej. W Trybunale Stanu zasiadał w latach 2019-2023. Profesor Chmaj sporządził też opinie na rzecz Koalicji Obywatelskiej a także wypowiadał się krytycznie o pomysłach i projektach zmiany prawa przez rząd PiS.
W listopadzie 2023 roku profesor Chmaj przekonywał, że w referendum można odwołać Prezydenta RP. Sprawdziliśmy wiec, jak jego kancelaria radziła sobie w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości.
Całość zobacz w najnowszym odcinku programu "Ściśle Jawne".
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.