Przejdź do treści
Prof. Zybertowicz: Nasi fanatyczni obrońcy UE z PO i .Nowoczesnej dostrczyli paliwo do Brexitu
Telewizja Republika

– Myślę, że Unia Europejska jest w okresie pewnego dryfu, ale jeśli spojrzymy na to globalnie, cała istota projektu Unii Europejskiej polega na tym, żeby stworzyć przestrzeń, która jest mniej chwiejna, która eliminuje wojnę i zabezpiecza – powiedział na antenie Telewizji Republika prof. Andrzej Zybertowicz.

Gościem Katarzyny Gójskiej-Hejke w programie "W Punkt" był socjolog, prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP.

"Mamy sytuację pewnej niestabilności, która może być przejściowa"

Dwa dni temu do mediów wyciekł dokument, zgodnie z którym Niemcy i Francja postawiły "ultimatum" i proponują stworzenie "superpaństwa", które miałoby zastąpić Unię Europejską. Kraje członkowskie faktycznie nie miałyby prawa do własnej armii, własnych służb specjalnych, odrębnego kodeksu karnego, odrębnego systemu podatkowego. – Myślę, że Unia Europejska jest w okresie pewnego dryfu, ale jeśli spojrzymy na to globalnie, cała istota projektu Unii Europejskiej polega na tym, żeby stworzyć przestrzeń, która jest mniej chwiejna, która eliminuje wojnę i zabezpiecza – wskazał prof. Zybertowicz.

W jego ocenie "mamy sytuację pewnej niestabilności, która może być przejściowa". – Jeśli politycy będą reagować nerwowo, to może to się przyczynić do niestabilności, chociażby rynków finansowych – zauważył doradca prezydenta.

"W zjawiskach społecznych występuje coś takiego, jak samospełniające się proroctwo"

Mówiąc o Brexicie socjolog wskazał, że nerwowe reakcje eurokratów "mogą zniweczyć projekt, który dał Europie stabilność, ale jednak przy różnych minusach". – Jest za dużo nerwowości, są tacy, którzy chcieliby ukarać Wielką Brytanię za Brexit i powiedzieć innym krajom "nie idźcie tą drogą". Może to pogłębić chaos, zamiast wnieść stabilizację – ocenił.

Prof. Andrzej Zybertowicz zauważył, że "w zjawiskach społecznych występuje coś takiego, jak samospełniające się proroctwo". – Istotne jest, żeby nie ulegać tym głosom, które mówią o wielkim przyspieszeniu i dyscyplinowaniu Brytyjczyków. Emocje ludzkie cechują się zaraźliwością. Dobrze, żeby media były przestrzenią do spokojnej dyskusji, trzeba to przeczekać – wskazał.

W ocenie doradcy prezydenta działania Komisji Europejskiej wobec Polski, mogły przyczynić się do wygranej zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. – Nasi fanatyczni polscy obrońcy Unii, z Platformy i .Nowoczesnej, którzy tak zachęcali do ingerencji w sprawy Polskie, dostarczyli paliwo do Brexitu. W sytuacji, kiedy różnica była nieduża, grupa Brytyjczyków, do których docierały informacje o traktowaniu Polski mogli pomyśleć "nie chcemy być tak traktowani" – powiedział.

"Badania pokazywały, że głosy są podzielone, ale nikt nie pisał scenariuszy Brexitu"

Zdaniem gościa Telewizji Republika w Wielkiej Brytanii "wystąpił tzw. syndrom Frasyniuka". – Badania pokazywały, że głosy są podzielone, ale nikt nie pisał scenariuszy Brexitu. Podobno, gdy były pierwsze wolne wybory prezydenckie w Polsce okazało się, że ktoś miał zadzwonić do Frasyniuka, a on powiedział, ze Mazowiecki ma wygraną w kieszeni, bo wszyscy jego znajomi będą na niego glosować – przypomniał prof. Zybertowicz. – Ludzie często żyją w swoich grupach społecznych i nie docierają do nich inne głosy. To jest wizja elity, której się wydaje, że wyraża poglądy całej ludzkości – przekonywał socjolog.

Wracając do nerwowych reakcji europejskich eurokratów, prof. Zybertowicz powiedział, że wynika ona z obawy przed "efektem domina". – W tej całej układance zapominamy o Rosji, w której są wybory we wrześniu. W Ameryce tez sytuacja jest niestabilna, bo kampania się nasila – wskazał socjolog.

"Brexit odbył się między ćwiczeniami Anakonda-16 a szczytem NATO"

– Ważne jest, że kilka tygodni po Brexixcie mamy szczyt NATO w Polsce, że Brexit odbył się między ćwiczeniami Anakonda-16 a szczytem NATO, które jednak konsolidują politykę bezpieczeństwa. Nie tylko polskie służby i dyplomatyczne, i tajne są zogniskowane na tym, żeby ten szczyt przebiegł na poziomie bezpieczeństwa fizycznego uczestników, ale i jego ustaleń – ocenił socjolog. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Szydło po posiedzeniu Rady Europejskiej: Wielka Brytania pozostanie dla Polski strategicznym partnerem 

Telewizja Republika

Wiadomości

Ekstraklasa siatkarzy: Nowy lider z Jastrzębia

NASZ NEWS: Ciąg dalszy afery ITD Wrocław. Główny bohater wrócił do pracy!

WAŻNE: Zatrzymano Niemca podejrzanego o założenie organizacji terrorystycznej!

Kukiz: wszystko jest w tym durnym ustroju upolitycznione - nawet nauka!

Wyniki głosowania w 30 lokalach wyborczych są nieważne! O co chodzi?

Świątek powalczy o drugie zwycięstwo w grupie

Fogiel: wpływy rosyjskie w Polsce bada człowiek, który pod tymi wpływami sam mógł być

Niemieckie media biją na alarm: Berlin poddał się Kremlowi! „Nowy reset”

Niebezpieczne rosyjskie powiązania szefa SKW

TYLKO U NAS

Amerykański Wieczór Wyborczy w Republice. Przeżyjmy to razem! [LIVE]

Polska 5 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Trzy pojedynki pucharowe zespołów ekstraklasy w 1/8 finału

Światło a długowieczność. Badanie wykazało pewną zależność...

Zabezpieczono blisko tonę narkotyków wartych 43 mln zł. Wiemy więcej!

HIT DNIA

„Zniszczę pana wizerunek”, czyli kolejna afera z ministrem od Tuska!

Najnowsze

Ekstraklasa siatkarzy: Nowy lider z Jastrzębia

Wyniki głosowania w 30 lokalach wyborczych są nieważne! O co chodzi?

Świątek powalczy o drugie zwycięstwo w grupie

Fogiel: wpływy rosyjskie w Polsce bada człowiek, który pod tymi wpływami sam mógł być

Niemieckie media biją na alarm: Berlin poddał się Kremlowi! „Nowy reset”

NASZ NEWS: Ciąg dalszy afery ITD Wrocław. Główny bohater wrócił do pracy!

WAŻNE: Zatrzymano Niemca podejrzanego o założenie organizacji terrorystycznej!

Kukiz: wszystko jest w tym durnym ustroju upolitycznione - nawet nauka!