Przejdź do treści
16:03 Syria: izraelski atak na Damaszek; ostrzelano m.in. pałac prezydencki, są zabici i ranni
16:00 Portugalia: w lipcu zanotowano rekordową temperaturę wody, sięgającą blisko 26 st. C
15:23 Ukraina: Rada Najwyższa poparła dymisję premiera Szmyhala
14:41 UE: Rolnicy protestują w Brukseli w związku z nowym budżetem UE
13:50 Tatry: Dolina Kościeliska i Jaskinia Mroźna znów dostępne dla turystów
13:04 IMGW: na północy burze z opadami do 70 mm, na zachodzie wiatr do 70 km/h
12:42 Pomorskie: Śmiertelny wypadek na DK20 w Mokrzynie, droga jest zablokowana
12:21 Małopolskie: Zarzuty pedofilii dla 62-latka, który miał fikcyjne konta w internecie
Republika W czwartek (17.07) gościem Radia Republika będzie Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu, jeden z liderów Konfederacji
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Prof. Zybertowicz: Kłopotliwa sytuacja może mieć plusy - uświadomiliśmy sobie skalę antypolonizmu

Źródło: Telewizja Republika

– Rozmowy dają nadzieję pod warunkiem, że obu stronom uda się rozdzielić poziomy, np. dociekań naukowych. Jeśli one są rozumiane w sposób narracji, ale jeśli naukowcy żydowscy znajdują się w młynie gry medialnej, albo pod presją polityczną, to są znane przykłady, że nawet wybitni naukowcy mają problemy z prawdą. Presja polityczna nie może ingerować w proces mówienia o faktach i proces wzajemnego poszanowania wrażliwości. Proces poznania naukowego nie jest naturalne, bo poznanie jest stronnicze, a te naukowe powinno się tego wystrzegać – ocenił w rozmowie z Ryszardem Gromadzkim prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

– Zrobiono eksperyment o konflikcie palestyńsko-izraelskich, nakręcono film, on miał być wyważony, jednak studenci z Palestyny i Izraela wykazywali, że to wrogi im film. Zadziałało więc nastawienie. Metodologia to próba zdystansowania naukowców od swoich antypatii i sympatii. Dzisiejsze rozmowy to próba zbudowania pomostu, na którym skonfrontujemy nasze racje nie pod względem emocji. Politycy nie mogą dekretować uczonym co mają badać, oni mogą stworzyć sprzyjające lub niesprzyjające warunki. Teraz one są i sprzyjające i niesprzyjające – jest wola do powrotu do dialogu, ale politycy po obu stronach mają ciśnienie ze strony elektoratów i mediów, które utrudnia rzeczowe wymiana poglądów i rozsnuwanie nieporozumień – dodaje nasz gość.

"Przyszłość można budować tylko jeśli troszczy się o swoją reputację międzynarodową"

A jak potoczy się dyskusja związana z 50-leciem wydarzeń z marca 1968 r.? – Nie mam wątpliwości, że są środowiska i polskie i zagraniczne, które będą próbowały rozstrzygnąć rozmowę o marcu 1968 r. do jątrzenia, również w relacjach polsko-polskich. Nie można zredukować wydarzeń 1968 r. tylko do relacji z Izraelem. Relacje polsko-polskie, narodu z władzą z nadania sowieckiego, w których były gry frakcyjne, to być może ważniejszy wektor. Nakręcanie tendencji antysemickich było jednym z instrumentów dławienia instynktu wolnościowego – odpowiedział prof. Zybertowicz.

Dlaczego Polska ma tak duże problemy w mediach, zwłaszcza zachodnich? – Problem z zachodnimi mediami to kwestia poważnych zaniedbań. Każda kłopotliwa sytuacja może mieć plusy. Plusem jest to, że uświadomiliśmy sobie skalę antypolonizmu w różnych krajach. Teraz naszym zadaniem jest zrozumieć źródła problemów. Jednym z nich jest kompletna niewiedza, czym różniła się okupacja w Polsce od większości krajów podbitej Europy. Był komunizm, później III RP, która zamalowywała pewne rzeczy, np. kwestie Rzezi Wołyńskiej. Podobnie było ze stosunkami polsko-izraelskimi. Nie reagowaliśmy na to, że była potężna niewiedza, schematy upraszczające. Nie budowaliśmy wizerunku Polski jako pierwszej ofiary hitlerowskiej. Formuła Aleksandra Kwaśniewskiego – „wybierzmy przyszłość”, pokazała, że dzisiaj płacimy za to cenę. Przyszłość można budować tylko jeśli troszczy się o swoją reputację międzynarodową. Okazuje się, że nie mówienie prawdy o 1968 r., o naturze władzy komunistycznej daje nam rykoszet z powodu strat wizerunkowych i reputacyjnych na świecie – zaznacza doradca prezydenta.

"Dzisiaj mówimy, ze chcemy być w głównym nurcie, ale jako partner"

– Niedawno wpadła mi w ręce książka Piotra Wierzbickiego „Cholerna Niepodległość” To mi uświadomiło, jak trudnym tematem jest niepodległość. Nie mamy umiejętności budować instytucji, dzięki którym gra zespołowa jest skuteczna. Gdy ogłaszaliśmy, że idziemy w głównym nurcie Unii Europejskiej, to znaczyło, że przyjmujemy imitacyjny model rozwoju, który poza plusami wiązał się z tym, że wchodziliśmy w ścieżkę rozwoju ekonomicznego zależnego. Sprowadziliśmy się do roli poddostawcy. Była to pewna forma neokolonializmy. Dzisiaj mówimy, ze chcemy być w głównym nurcie, ale jako partner. Co się okazuje? Przypominają mi się słowa Jarosława Kaczyńskiego, za pierwszych rządów PiS-u - „problemem nie jest, że nie mamy dyplomatów, którzy potrafią się obracać na salonach, problem jest, że oni chcą grać w rytm melodii granych w innych stolicach”. Jarosław Kaczyński mi powiedział, że czytając raporty to miał wrażenie, że one były pisane z pozycji Berlina – zakończył prof. Zybertowicz.

Telewizja Republika

Wiadomości

Izrael uderzył w Damaszek. Zaatakował pałac prezydencki i gmach ministerstwa obrony [WIDEO]

Rosyjskie drony zaatakowały fabrykę należącą do Grupy Barlinek. Trwa liczenie strat

Joanna Koroniewska bez makijażu i retuszu. Pokazała zdjęcia w bikini z wakacji w Marbelli

Zygadło: PSL mówi wprost - nie damy się zniszczyć

Zmiana na stanowisku premiera? Sawicki do "kolegów z PO": Zróbcie to teraz!

Liziniewicz: mamy kompletną bierność rządu Tuska

PILNE: Małgorzata Manowska na celowniku bodnarowców. Chcą zdjęcia immunitetu

Polska królowa podbija Rzym!

Mama Ani Przybylskiej ujawnia prawdę o jej ostatnich chwilach

Kontuzje uderzają w kadrę! Śliwka i Kurek nie zagrają w LN

Co zrobi Tusk? Milczanowska w Radio Republika: 6 sierpnia Polacy i tak przyjadą do Warszawy

Zmarła druga ofiara pożaru bloku w Rzeszowie

Kolejny sondaż uderzający w koalicję Tuska. Polacy zgodnie: jest źle

Sport w dobrych rękach – Paweł Danielczuk i jego misja

Aresztowano nauczycielkę i matkę ucznia. O co chodzi?

Najnowsze

Izrael uderzył w Damaszek. Zaatakował pałac prezydencki i gmach ministerstwa obrony [WIDEO]

Zmiana na stanowisku premiera? Sawicki do "kolegów z PO": Zróbcie to teraz!

Liziniewicz: mamy kompletną bierność rządu Tuska

PILNE: Małgorzata Manowska na celowniku bodnarowców. Chcą zdjęcia immunitetu

Polska królowa podbija Rzym!

Rosyjskie drony zaatakowały fabrykę należącą do Grupy Barlinek. Trwa liczenie strat

Joanna Koroniewska bez makijażu i retuszu. Pokazała zdjęcia w bikini z wakacji w Marbelli

Zygadło: PSL mówi wprost - nie damy się zniszczyć