Nie warto zastanawiać się nad tym, kiedy w Moskwie zapadła decyzja o ujarzmieniu narodu polskiego. To zawsze było jej celem – powiedział na międzynarodowej konferencji naukowej „Stalin wobec sąsiadów 1939–1945” historyk dyplomacji prof. Marek Kornat z IH PAN i UKSW.
Konferencja została zorganizowana z inicjatywy Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w przeddzień osiemdziesiątej rocznicy podróży premiera Władysława Sikorskiego do ZSRS.
„Stalin uważał, że Polacy dążą do uniemożliwienia Ukraińcom zjednoczenia swoich ziem. Był to stały argument powtarzany w rozmowach z rządem polskim” – powiedział dr Łukasz Adamski z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Prof. Marek Kornat stwierdził, że argumenty, których mógł użyć premier Sikorski w rozmowach z sowieckim dyktatorem w grudniu 1941 r. i kolejnych miesiącach, nie mogły w decydujący sposób wpłynąć na postawę Stalina. W jego opinii działania polskiej dyplomacji miały tym mniejsze znaczenie, że ukrytym, lecz głównym celem Stalina było pełne podporządkowanie powojennej Polski kontroli Kremla.
Nie warto zastanawiać się nad tym, kiedy w Moskwie zapadła decyzja o ujarzmieniu narodu polskiego. To zawsze było jej celem, ale żeby to osiągnąć należało pokonać Niemców – podkreślił prof. Kornat.