Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej nowelę Kodeksu wyborczego, wprowadzającą możliwość powszechnego głosowania korespondencyjnego.
Decyzja w trybie kontroli prewencyjnej oznacza, że nowe przepisy nie wejdą w życie przynajmniej do czasu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
Obecnie prawo do głosowania korespondencyjnego mają tylko osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz te, które ukończyły 60 lat.
Nowelizacja, autorstwa KO, rozszerza to prawo na wszystkich wyborców, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Wyjątkiem są wybory samorządowe, gdzie prawo do głosowania korespondencyjnego nadal będzie przysługiwało tylko osobom niepełnosprawnym i tym, którzy ukończyli 60 lat.
Z nowych przepisów wynika również, że zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju będzie zgłaszany wójtowi gminy do 13 dnia przed dniem wyborów, a za granicą — konsulowi do 30 dnia przed dniem wyborów. Ponadto, w okręgach zagranicznych powstaną specjalne komisje do obsługi głosowania korespondencyjnego.