Przejdź do treści
Prezydent nie otrzymał wniosków o odwołanie ambasadorów. Jest komentarz...
niezalezna.pl/printscreen - Telewizja Republika

Jak przekazała w czwartek szefowa KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych, wnioski o odwołanie ambasadorów nie dotarły do prezydenta Andrzeja Dudy. Podkreśliła, że przy mianowaniu ambasadorów jest obowiązek współdziałania, "nie jest to więc indywidualna decyzja szefa MSZ".

Ignaczak-Bandych zapytana dzisiaj w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy wnioski o odwołanie ambasadorów dotarły do prezydenta - odpowiedziała, że nie. Dopytywana, czy będzie zgoda Andrzeja Dudy na odwołanie wskazanych ambasadorów zaznaczyła, że - aby można było rozpatrywać wiosek i mówić, jaka będzie decyzja - to musi on wpłynąć.

MSZ przekazało w środę, że szef resortu Radosław Sikorski podjął tego dnia decyzję o zakończeniu misji przez ponad 50 ambasadorów oraz o wycofaniu kilkunastu kandydatur zgłoszonych do akceptacji przez poprzednie kierownictwo resortu. Ministerstwo poinformowało również, że proponowane zmiany zostały przedstawione w ramach Konwentu Służby Zagranicznej, a po ich akceptacji przez premiera Donalda Tuska zostały uruchomione praktyczne procedury odwoławcze. Jednocześnie MSZ wyraziło nadzieję "na zgodne współdziałanie w tej sprawie najważniejszych władz w kraju".

"Na razie wiemy tyle, że było kolegium, które rozpatruje kwestie personalne, jeśli chodzi o obsadzenie ambasad. Natomiast po kolegium powinny wpłynąć do prezydenta stosowne wnioski od ministra spraw zagranicznych, na które zgodę wyraża premier. Dopiero wtedy Prezydent RP podejmuje decyzje - tak lub nie" - tłumaczyła szefowa prezydenckiej kancelarii.

Ignaczak-Bandych podkreśliła również, że przy mianowaniu ambasadorów jest obowiązek współdziałania władz. Jak zauważyła, "wprawdzie rząd prowadzi politykę (międzynarodową), ale decyzję, zgodę, bądź brak zgody, to jest kompetencja prezydenta, a po drodze jest jeszcze opinia komisji spraw zagranicznych Sejmu". "Nie jest to więc indywidualna decyzja ministra spraw zagranicznych" - zaznaczyła.

Według szefowej KPRP zmiana ambasadorów nie może mieć charakteru masowego. Jej zdaniem "to nie może być tak, że państwo nagle traci 50 ambasadorów, czyli w połowie placówek dyplomatycznych".

Ignaczak-Bandych podkreśliła też, że prezydent Duda na samym początku zadeklarował chęć współpracy, a jej przejawem była - jak mówiła - zgoda na wymianę ambasadora przy UE. Na uwagę, że Andrzej Serafin nie został powołany na ambasadora przy UE, odparła: "Nie został, na razie". "Wydaje się mi, że w tym przypadku jest to powiązane z całością zmian, które minister spraw zagranicznych proponuje" - stwierdziła.

W grudniu ub. roku MSZ poinformowało, że dotychczasowy stały przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś został wezwany do kraju i zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Jak przekazał wówczas resort, od 13 grudnia 2023 r. Stałym Przedstawicielstwem przy UE w Brukseli kieruje, w randze ministra pełnomocnego, Piotr Serafin.

Ignaczak-Bandych przekonywała w czwartek, że "prezydent przyznaje prawo rządowi do tego, żeby miało swoich przedstawicieli, ale to nie jest tak, że 50 odwołuje się na raz i państwo polskie funkcjonuje wtedy na poziomie charge d'affaires". W jej opinii "porozumienie jest możliwe, wystarczy trochę dobrej woli". "Przede wszystkim konieczna jest rozmowa, natomiast nie powinna być ona prowadzona przez media i przez prasę" - zaznaczyła.

Ignaczak-Bandych była też pytana o doniesienia, że prezydent chciałby mieć prawo wskazywania ambasadorów części placówek. "Niewątpliwie dobrą praktyką jest to, że ambasadorzy, którzy obsługują wizyty prezydenta, tam, gdzie prezydent reprezentuje państwo polskie - czyli ONZ, NATO - to z całą pewnością zawsze takie kandydatury muszą być przez prezydenta na tyle zaakceptowane, że z tymi ambasadorami prezydent przygotowuje swoje misje" - powiedziała.

Zgodnie z ustawą o służbie zagranicznej, ambasadora mianuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych, zaakceptowany przez prezesa Rady Ministrów.

 

portal tvrepublika.pl, X, PAP

Wiadomości

Z zalewu wyłowiono ciało kobiety

Skandal. Holland przyrównała prezydenta Dudę do... d***!

Kadra biathlonistek mierzy wysoko

Rząd wysyła wojsko do powodzian. Nieoficjalnie mówi się o ponad 300 ofiarach

Izraelskie siły specjalne schwytały ważnego bojownika Hezbollahu

Górski: przewaga republikańskiego kandydata - dawno nie było takiej sytuacji

Myrcha kwestował na cmentarzu. Internauci: "Nie ocieplisz swojego wizerunku"

Formuła 1: Colapinto nadzieją całej Ameryki Południowej

Anna Kontek: Sztuka tworzenia scenografii i kostiumów na scenie teatru

Dramat w Koszalinie. Podejrzenie pobicia pięciomiesięcznego dziecka!

Rogowiecki o hejterach Muńka Staszczyka: „Nie mogą mu darować wiary w Boga”

Manasterski: rząd próbuje pokazać obywatelom, że deficyt budżetu, to coś dobrego

PO obiecuje inwestować w polskie pociągi. Internauci nie wytrzymali takiej hipokryzji

Trump prowadzi kampanię ze śmieciarki | Przyjaciele Republiki

Nie żyje 46-latek ugodzony nożem. Zatrzymano podejrzanego

Najnowsze

Z zalewu wyłowiono ciało kobiety

Izraelskie siły specjalne schwytały ważnego bojownika Hezbollahu

Górski: przewaga republikańskiego kandydata - dawno nie było takiej sytuacji

Myrcha kwestował na cmentarzu. Internauci: "Nie ocieplisz swojego wizerunku"

Formuła 1: Colapinto nadzieją całej Ameryki Południowej

Skandal. Holland przyrównała prezydenta Dudę do... d***!

Kadra biathlonistek mierzy wysoko

Rząd wysyła wojsko do powodzian. Nieoficjalnie mówi się o ponad 300 ofiarach