"Orzecznictwo konstytucyjne nie może zastępować ustawodawcy, pozbawiając go tym samym jego wyłącznej i niezbywalnej funkcji" – napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez Annę Surówkę-Pasek, reprezentującą go podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. "Pluralizm składu Trybunału oraz oparcie jego orzecznictwa i działalności o normy konstytucji, w tym art. 7, w związku z art. 197 konstytucji, uznaję za zasadniczą gwarancję działania Trybunału w służbie Rzeczypospolitej" – dodawał.
Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego odbywa się co roku w celu podsumowania poprzedniego roku i przedstawieniu problemów dotyczących orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego.
Prof. Andrzej Rzepliński swoje przemówienie rozpoczął od podsumowania działań Trybunału Konstytucyjnego i przypomniał orzeczenia TK ws. wyboru sędziów – To był rekordowy rok jeśli chodzi o wydane orzeczenia – stwierdził.
Prezes TK uznał również, że prezydent powinien przyjąć ślubowanie od sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji i dodał, że nie jest to „pora na żale”. – TK istnieje po to, by człowiek był dla państwa podmiotem, a nie przedmiotem. Jego zadaniem jest aby człowiek nie czuł strachu przez państwem – powiedział.
– Jestem sądom polskim wdzięczny za ich postawę i mocne wsparcie, którego udzielały i udzielają Trybunałowi Konstytucyjnemu, a którego Trybunał potrzebuje obecnie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – podkreślał przewodniczący prof. Rzepliński.
List prezydenta
Podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego Anna Surówka-Pasek z Kancelarii Prezydenta odczytała list skierowany do sędziów Trybunału od prezydenta Andrzeja Dudy.
Jak podkreślał w liście prezydent, konstytucyjności powinna wynikać bezpośrednio z tekstu samej ustawy zasadniczej i być jasna i czytelna. „Wiąże się z tym oczekiwanie powściągliwości, gdy treść konstytucji może być przedmiotem różnych interpretacji” – napisał.
„Orzecznictwo konstytucyjne nie może bowiem zastępować ustawodawcy, pozbawiając go tym samym jego wyłącznej i niezbywalnej funkcji” – zaznaczał prezydent. „Jedną z gwarancji niezależności jest powierzony Sejmowi indywidualny wybór sędziów TK. Zasada ta stanowi bezpośrednie następstwo zasady sprawowania władzy przez naród, poprzez swoich przedstawicieli, zasady będącej podstawą ustroju RP” – dodawał, podkreślając, że to „pluralizm składu TK oraz oparcie jego orzecznictwa i działalności o normy konstytucji" są gwarancją jego prawidłowego działania.
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie