Polska wieś ma wielkie zasługi dla historii Polski; to jest ta część naszego społeczeństwa, której w stulecie odzyskania niepodległości trzeba pokłonić się w sposób szczególny - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas XVIII Kongresu Gmin Wiejskich w Poznaniu.
"Polskie środowisko gmin wiejskich, polskiej wsi, polskich rolników, polskich chłopów to jest ta cześć naszego społeczeństwa, której w stulecie odzyskania niepodległości trzeba pokłonić się w sposób szczególny" - powiedział prezydent. Podkreślił, że chłopi brali udział w kolejnych powstaniach narodowych, w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r., w II wojnie światowej, a także byli częścią podziemia niepodległościowego w czasach PRL.
"To jest właśnie wielka zasługa polskiej wsi. To być może właśnie dzięki uporowi i niezłomności polskich chłopów nie udało się w Polsce w pełni wprowadzić komunizmu. Nie udała się kolektywizacja, bo polski rolnik nie oddał ziemi. Nie udała się dechrystianizacja, bo polski rolnik nie oddał swoich wartości; stał przy wierze przodków, przy tradycji i nie pozwolił sobie jej wydrzeć. To wreszcie polski rolnik niezłomnie stanął do wielkiego ruchu +Solidarności+" - powiedział prezydent.
Przypomniał, że środowisko to stworzyło m.in. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych. "To są wielkie zasługi polskiej wsi na przestrzeni polskiej historii, za które każdy Polak powinien być polskim chłopom, polskim rolnikom, polskiej wsi ogromnie wdzięczny" - oświadczył Andrzej Duda.