Przejdź do treści
Radio Republika Gościem poranka w Radiu Republika w środę, 2 lipca, o godz. 07:08 będzie prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski.
21:27 Małopolska: Jak podaje Policja, znaleziono ciało poszukiwanego Tadeusza Dudy - od piątku trwała obława za 57-letnim mężczyzną, który zastrzelił swoją córkę i zięcia w Starej Wsi
20:50 Sejm: Marszałek Szymon Hołownia potwierdził, że na 6 sierpnia br. zwoła posiedzenie Zgromadzenia Narodowego i odbierze przysięgę od prezydenta elekta Karola Nawrockiego
18:28 Francja: Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - to pierwsza taka rozmowa E. Macrona od 2022 roku
14:30 Upadają zarzuty wobec Karola Nawrockiego w sprawie nabytej kawalerki. Okazuje się, że najważniejsze zarzuty prokuratorzy uznali za niepoważne i nie będą kontynuować śledztw
14:24 Lubuskie: Do 20 lat więzienia grozi 31-latkowi, który usłyszał zarzut potrącenia dwóch osób, będąc pod wpływem alkoholu i ucieczki z miejsca wypadku, do którego doszło we wsi Jarnatów (Lubuskie). Zginęła 59-latka, a jej córka została poważnie ranna
Wydarzenie 2.07(środa). Od godz.15.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji! 
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Prezydent: Polskim rolnikom należą się dopłaty co najmniej na poziomie średniej UE

Źródło: Zdj. Radosław Czarnecki / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0), Wikimedia Commons

– Środki na Wspólną Politykę Rolną na pewno nie mogą być niższe niż dotychczas, to jest wspólne stanowisko wszystkich krajów naszej części Europy; naszym postulatem jest, aby dopłaty dla polskich rolników zostały zrównane ze średnim poziomem UE - podkreślił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotkał się z ministrami rolnictwa ośmiu państw Unii Europejskiej: Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Rumunii, Polski oraz komisarzem Unii Europejskiej ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim.

Prezydent przypomniał na briefingu prasowym po tym spotkaniu, że trwają obecnie negocjacje ws. wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027. Jak podkreślił, w ramach tych negocjacji ustalane będą wydatki na Wspólną Politykę Rolną, która przyczyniła się do zrównoważenia interesów konsumentów i rolników.

Prezydent zaznaczył, że rolnictwo stoi obecnie przed nowymi wyzwaniami związanymi z ochroną środowiska, ochroną klimatu, a interesy zarówno producentów, jak i konsumentów muszą być w tym procesie zabezpieczone. Wśród zagrożeń dla rolnictwa Duda wymieniał brak następstwa pokoleń na terenach wiejskich, powstawanie coraz większych gospodarstw, intensyfikację produkcji rolnej, stosowanie coraz większej ilości nawozów sztucznych.

– Pod tym względem polskie rolnictwo jest znacznie bardziej ekologiczne i to jest dla nas powód do radości, ale chcielibyśmy bardzo wysoką jakość polskiego rolnictwa utrzymać, spełniając zarazem wszystkie te elementy, które są tak bardzo potrzebne, żeby to rolnictwo mogło się rozwijać- zadeklarował Andrzej Duda.

W ocenie prezydenta, rolnicy w Polsce i w naszej części Europy powinni mieć dobre warunki do rozwoju i dostęp do dobrej infrastruktury, a jednocześnie wieś powinna zachować fundamenty, na którym się opiera, czyli swoją tradycję i kulturę.

– Temu właśnie w szerokim słowa znaczeniu służyć ma również Wspólna Polityka Rolna- oświadczył.

– Środki na Wspólną Politykę Rolną na pewno nie mogą być niższe niż dotychczas. To jest wspólne stanowisko wszystkich ministrów krajów naszej części Europy. One nie mogą być mniejsze- podkreślił Duda.

Prezydent dodał, że w tym wszystkim kwestia dopłat bezpośrednich musi być bardzo mocno podnoszona.

– I jest bardzo mocno podnoszona- dodał.

– Naszym postulatem jest, aby te dopłaty dla polskich rolników zostały zrównane ze średnim poziomem UE. To znaczy, aby polski rolnik nie otrzymywał mniej niż średnia w UE- wskazał.

Prezydent Duda tłumaczył, że choć różnica to ok. 21 euro dopłaty do hektara, to mimo wszystko "chcielibyśmy, aby także i ta luka, która jeszcze do tej pory pozostawała, została zamknięta".

– Aby polski rolnik w następnej perspektywie finansowej otrzymywał takie dopłaty, jakie otrzymuje średnio rolnik UE. To jest jeden z naszych najważniejszych celów - podkreślił.

– Bardzo się cieszę z tego spotkania ministrów. Cieszę się z tego, że działają wspólnie, że nie patrzą partykularnie, tylko i wyłącznie przez pryzmat rolników w swoich krajach, ale widzą, że w tych bardzo istotnych aspektach mamy wspólną sytuację, a w związku z tym mamy wspólny interes i powinniśmy realizować wspólną strategię- powiedział prezydent.

Podziękował Januszowi Wojciechowskiemu za to, że przyjechał do Polski, by wysłuchać głosu rolników naszego regionu Europy; prezydent dziękował też polskim rolnikom.

Duda wyraził też wdzięczność wobec polskich rolników za to, że realizują produkcję na bardzo wysokim, europejskim poziomie, że zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe, że owoce ich pracy są dzisiaj wielką częścią polskiego PKB, a eksport polskiej żywności cały czas wzrasta.

– Chociażby z tych względów należą się polskim rolnikom dopłaty co najmniej na poziomie średniej UE, a walka o to, by te dopłaty takie były, jest naszym obowiązkiem jako polskich władz - podkreślił prezydent.

PAP

Wiadomości

Manowska: Każdy protest analizowaliśmy. Żadnego nie zlekceważono

Hołownia: 6 sierpnia odbiorę przysięgę prezydencką od Nawrockiego

Tusk zrobi porządek na granicy... ale z Ruchem Obrony Granic! Niemcy niewinni

Reparacje od Niemiec. Mocne słowa dr Kidy w Parlamencie Europejskim

Marcin Wiącek: Prezydent powinien objąć urząd w terminie

PILNE: Tadeusz Duda nie żyje. Koniec obławy w Starej Wsi

Duda i Wojtaszek w czołowej setce światowego rankingu FIDE

Śmierć Barbary Skrzypek. Skwarzyński: prokuratura to ukryła

Bodnar dalej brnie. Zapowiada list do Hołowni z zarzutami wobec składu orzekającego SN

Panika? Giertych atakuje Sąd Najwyższy po decyzji ws. wyborów

Karol Nawrocki w Brukseli. Ważne rozmowy z szefem NATO!

Rekord Republiki! Ponad 100 milionów wyświetleń na YouTube w czerwcu

Obywatel Mołdawii przed sądem za zabójstwo dentystki

Sąd Najwyższy potwierdził wybór Nawrockiego. Internet reaguje błyskawicznie

Merz chce „wspólnych” kontroli na granicy. Co na to Tusk?

Najnowsze

Manowska: Każdy protest analizowaliśmy. Żadnego nie zlekceważono

Marcin Wiącek: Prezydent powinien objąć urząd w terminie

PILNE: Tadeusz Duda nie żyje. Koniec obławy w Starej Wsi

Duda i Wojtaszek w czołowej setce światowego rankingu FIDE

Śmierć Barbary Skrzypek. Skwarzyński: prokuratura to ukryła

Hołownia: 6 sierpnia odbiorę przysięgę prezydencką od Nawrockiego

Tusk zrobi porządek na granicy... ale z Ruchem Obrony Granic! Niemcy niewinni

Reparacje od Niemiec. Mocne słowa dr Kidy w Parlamencie Europejskim