Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r. Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami wstąpiła do UE. Podkreślił w orędziu, że obecność w Unii Europejskiej to polska racja stanu, ale należy dbać o utrzymanie podmiotowości naszego kraju w UE.
Dwadzieścia lat temu dołączyliśmy do Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r. to był bardzo dobry dzień dla Polski - powiedział Duda na początku orędzia. "20 lat naszej obecności w UE to wielki sukces każdego z nas. Wiele inwestycji, znakomite wykorzystanie funduszy europejskich, ekspansja polskich firm w Europie" - podkreślił.
"Ale jesteśmy ambitni, chcemy rozwijać się dalej. Potrzebujemy wielkich, strategicznych inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, po to, byśmy jeszcze szybciej dołączyli do najbogatszych państw Europy" - zaznaczył prezydent, wskazując, że przed Polską i UE wiele wyzwań dotyczących bezpieczeństwa i gospodarki.
Każdego dnia musimy zabiegać o polskie sprawy w Unii Europejskiej - wskazał. Cytował Jana Pawła II, który mówił, że "Europa potrzebuje Polski, a Polska potrzebuje Europy".
Prezydent podkreślił, że nasza obecność w UE jest częścią naszej historii. "Historii Polski, która jest historią wolności. Polska jest dziś bezpieczna, dynamicznie się rozwija, ma dobre perspektywy, ale właśnie nasza historia uczy nas, że nic nie jest dane raz na zawsze. Dlatego o pomyślność i dobrą przyszłość naszej ojczyzny należy nieustannie zabiegać. To jest nasze wielkie zobowiązanie, które płynie z wielkich historycznych momentów" - oświadczył.
Prezydent mówił o niepokojących tendencjach do federalizacji czy zmian traktatów. Opowiadamy się za Europą wolnych narodów, Europą ojczyzn - podkreślił. Zaznaczył, że ważne będą wybory do europarlamentu, które odbędą się 9 czerwca.
20 lat naszej obecności w Unii to wielki sukces każdego z nas! 🇵🇱🇪🇺 – Prezydent @AndrzejDuda. pic.twitter.com/ZG682P6oF6
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) April 30, 2024