W uroczystości uczestniczyła też małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda i przedstawiciele polskiej społeczności żydowskiej. Trwające osiem dni święto upamiętnia powstanie Machabeuszów przeciwko dynastii Seleucydów w II wieku przed naszą erą. Zapalenie ósmej świecy kończy święto Chanuki.
Prezydent Andrzej Duda mówił podczas uroczystości, że Polacy i Żydzi mają za sobą ponad tysiąc lat wspólnej historii z momentami "pięknymi i trudnymi". Dodał, że wielu członków społeczności żydowskiej stało się ważnymi postaciami polskiej kultury i tradycji i "tego o czym mówimy, że jest polskie. Prezydent dodał, że kultura żydowska kształtowała polską tradycję i kulturę. Dodał, że widać to także w wyznawanej przez znaczną część Polaków wierze katolickiej, której ważnym elementem jest Stary Testament.
Prezydent zwracał też uwagę, że wśród osób uhonorowanych przez niego pośmiertnie Orderami Orła Białego jest dwóch przedstawicieli społeczności żydowskiej - Janusz Korczak oraz Baruch Steinberg - Naczelny Rabin Wojska Polskiego - ofiara Zbrodni Katyńskiej.
W tym roku święto Chanuka rozpoczęło się wieczorem 2 grudnia, a zakończy się 10 grudnia wraz z zachodem słońca.
- Bardzo dziękuję, że możemy się w to święto Chanuki - w stulecie odzyskania niepodległości - spotkać jako wspólnota ludzi mieszkających w Polsce - mówił #PAD podczas uroczystości zapalenia świec chanukowych. https://t.co/HN7EeuyfX4 pic.twitter.com/42ZAchQhFN
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 9 grudnia 2018
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie