Prezydent A. Duda: dziękuję za podtrzymywanie polskości, naszych tradycji i pamięć o historii! [wideo]
Związek między barwami Rzeczypospolitej a Polakami na całym świecie jest nierozerwalny - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Dnia Flagi RP i Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Podziękował także tym wszystkim, którzy "przechowują pamięć o Polsce".
W czwartek, 2 maja, obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju.
Prezydent - podczas uroczystości na dziedzińcu Belwederu - wręczył odznaczenia państwowe działaczom polonijnym, akty nadania obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz flagi państwowe przedstawicielom organizacji i instytucji szczególnie zasłużonym w działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej w kraju i za granicą.
"Dziękuję wszystkim, którzy są tutaj obecni po to, by uczcić ten bardzo ważny dzień, podwójnego święta - święta barw narodowych, Dnia Flagi RP i Dnia Polaków za Granicą i Polonii. Ten związek między nimi właśnie, między barwami Rzeczypospolitej a Polakami na całym świecie jest związkiem nierozerwalnym" - podkreślił prezydent.
Dziękujemy tym, którzy przechowywali pamięć o Polsce, bardzo często przez pokolenia, którzy polskość przechowali w sercu, wychowaniu, mowie, pamięci o historii swoich rodzin, o swoim pochodzeniu - Prezydent @AndrzejDuda w Dniu Polonii i Polaków poza granicami kraju. pic.twitter.com/xEHoErXcYv
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) May 2, 2024
Dodał, że przed 1989 rokiem 2 maja był "raczej dniem usuwania barw narodowych niż ich eksponowania". Z jednej strony - mówił - wiązało się to z wypaczeniem przez komunistów istoty Święta Pracy 1 maja a z drugiej - miało na celu ukrycie biało-czerwonych barw na rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Prezydent podkreślił, że byli także ci, którzy "mieli w sercu wolną, suwerenną, niepodległą Polskę i wierzyli w to, że ona musi wrócić, z premedytacją te symbole przechowywali i eksponowali po to, by były obecne na 3 maja". Podziękował tym wszystkim, którzy "przechowali pamięć o Polsce, bardzo często przez pokolenia".
Zaznaczył, że symboliczne wręczenie przez niego aktów nadania obywatelstwa polskiego to podziękowania dla tych, którzy "swoją polskość przechowali w sercu, wychowaniu, mowie, pamięci o historii swoich rodzin, o swoim pochodzeniu". "Witamy z całego serca i ogromnie się cieszymy, że jesteście państwo dzisiaj z nami w sensie fizycznym, ale że jesteście państwo z nami sercem od zawsze. Dziękujemy za to ogromnie" - powiedział Duda. Dziękował przedstawicielom Polonii m.in. "za uczenie dzieci, wychowywanie kolejnych pokoleń, budowanie więzów gospodarczych, budowanie więzów pomiędzy grupami zawodowymi".
Podczas uroczystości w Belwederze Prezydent RP @AndrzejDuda wręczył Akty Nadania Obywatelstwa Polskiego. Otrzymali je: Maryia Belaus z Białorusi oraz 4–osobowa rodzina Smulskyi z Ukrainy. pic.twitter.com/VDSJCAtBdV
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) May 2, 2024
Prezydent podziękował również za promowanie Polski poza granicami. "Chcemy być obecni gospodarczo, turystycznie, chcemy być obecni na różnych polach działalności - sportowej, społecznej. Dziękuję, że tam, gdzie przybywamy z naszymi misjami choćby gospodarczymi, zawsze jesteście państwo i zawsze nas wspieracie. Zawsze jesteście otwarci na współpracę z ojczyzną po to także, by wspierać polskie firmy, które do waszych krajów przybywają" - powiedział prezydent do zebranych.
Zaapelował, by otrzymane w czwartek biało-czerwone flagi umacniały, gromadziły i dawały siłę do codziennej działalności tak, jak w czasach średniowiecznych "sztandar gromadził rycerzy i porządkował szyki".
Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest 2 maja od 2002 roku. Święto państwowe ustanowione zostało przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP. W ten sposób uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.