Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
08:13 Szwajcaria: Trwa głosowanie nad wnioskiem o ograniczenie liczby ludności
07:41 Polska: IMGW ostrzega 11 województw przed burzami
07:01 Polska: Funkcjonariusze KAS i Policji zatrzymali 22 osoby podejrzewane o nielegalny hazard
06:16 Pomorskie: Powrót pociągów na trasę Somonino – Kartuzy po 20 latach
06:01 Polska: 86 lat temu Niemcy deportowali pierwszych Polaków do Auschwitz
06:00 USA: Politycy, wojskowi i przedsiębiorcy gośćmi niedzielnej gali UFC przy Białym Domu
05:33 Sport: Zespół New York Knicks, którego koszykarzem jest Jeremy Sochan, zdobył mistrzostwo NBA. W piątym meczu finałowym pokonał na wyjeździe San Antonio Spurs 94:90 i wygrał rywalizację play off 4-1
04:11 Świat: Prezydent Karol Nawrocki przybył do USA, gdzie m.in. weźmie udział w gali UFC przy Białym Domu
Ważne Ukazała się najnowsza książka prof. Sławomir Cenckiewicz, Michał Rachoń i Grzegorz Wierzchołowski. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Marek Jakubiak i Andrzej Kobylarz zapraszają na II Namiot Republikański, który odbędzie się w dniach 12–14 czerwca w ośrodku SUS Mazuria na Mazurach, uczestnikami wydarzenia będą wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki oraz Adam Borowski
Wydarzenie ROG zaprasza na Marsz Pamięci w Auschwitz. 86. rocznica transportu Polaków. 14 czerwca, 12:00, Plac przed dworcem PKP Oświęcim
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Oborniki Śl. zaprasza na Mszę Św. w intencji Ojczyzny w związku z rocznicą pierwszego transportu więźniów do Auschwitz. 14 czerwca, godz.17:30 Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Bagnie
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Płock zaprasza na uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, 14 czerwca, godz. 16:00 Kościół pw. św. Stanisława Kostki, ul. Jachowicza 4, Płock
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" w Pleszewie i Kaliszu zapraszają na spotkanie z prezesem Jarosławem Kaczyńskim i prof. Przemysławem Czarnkiem. 14 czerwca, godz. 13:00, Sala Sportowa Szkoły Gastronomicznej, ul. Długosza 14, Kalisz
Wydarzenie Zapraszamy na Gwiaździsty zlot Klubu "Gazety Polskiej" Dzierżoniów II i ORP NA WIELKĄ SOWĘ im. por. J. Kaszyńskiego ku czci Żołnierzy Niezłomnych zamordowanych w Dzierżoniowie. WIELKA SOWA, 14 CZERWCA, GODZ. 12:00
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Bytom zaprasza na spotkanie z prof. Zbigniewem Krysiakiem 15 czerwca, godz. 17:00 Aula przy parafii WNMP na rynku w Bytomiu.
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Koszalin zaprasza na spotkanie z byłym premierem Mateuszem Morawieckim. W spotkaniu wezmą udział także posłowie: Małgorzata Golińska i Marek Subocz. 15 czerwca, godz. 18:00, Kino Wolność, ul. Wyszyńskiego 65, Szczecinek
Wydarzenie 16 czerwca o g. 12.00 przy kościele św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu odbędzie się uroczystość odsłonięcia Pomnika żołnierzy PZW Obwód "Maria"
Wydarzenie Burmistrz Skawiny i przewodniczący Klubu "Gazety Polskiej" Ryszard Majdzik zapraszają na protest przeciwko budowie trasy S7 przebiegającej przez gminę. 17 czerwca, godz. 11:00-14:00, Kraków, przejście dla pieszych, ul. Skotnicka (obok domu weselnego)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Hrubieszów zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą Oskarem Kidą. 18 czerwca, godz. 17:00. HSM Słoneczko, ul. Polna 19, Hrubieszów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Słupsk zaprasza na plenerowe spotkanie otwarte z posłami Patrykiem Jakim, Tobiaszem Bocheńskim i Michałem Kowalskim. 20 czerwca, godz. 14.00, Park im. J. Waldorffa, przy ul. Jana Pawła II w Słupsku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Zgorzelec zaprasza na Marsz dla Życia i Rodziny 20 czerwca, godz. 16:00 Przemarsz od kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela do kościoła p.w. Św. Bonifacego w Zgorzelcu
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Odolanów zaprasza na uroczystość 80. rocznicy śmierci Jana Kempińskiego 21 czerwca, godz. 13:30 pod Pomnikiem Pamięci Bitwy pod Odolanowem
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Ryki II zaprasza na uroczystość „Bohaterowie Niezłomni” z okazji 80. rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „ORLIKA”. 21 czerwca, rozpoczęcie godz. 8:45 przed Kościołem Parafialnym p.w. Najświętszego Zbawiciela w Rykach
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Zielonej Górze i poseł Jerzy Materna zapraszają na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim. 17 czerwca (środa), godz. 17:30 aula C Uniwersytetu Zielonogórskiego, przy al. Wojska Polskiego 69 w Zielonej Górze

Prezes Kompanii Węglowej zapowiada trzy etapy planu naprawczego spółki

Źródło: WIKIPEDIA/LAHCIM NITUP/CC BY-SA 2.0

Odcięcie pięciu najbardziej nierentownych kopalń, sprzedaż do zawiązanej przez Węglokoks spółki pozostałych dziewięciu, a w końcu rozwój na tym gruncie firmy z nowymi inwestorami – to trzy etapy planu naprawczego KW. Mówił o nich prezes spółki Krzysztof Sędzikowski.

Rząd przyjął w środę program naprawczy dla Kompanii Węglowej. Dokument stwierdza m.in., że możliwości dofinansowania spółki wyczerpały się i bez restrukturyzacji upadnie ona w ciągu miesiąca. Wśród rozwiązań wskazano likwidację 4 kopalń Kompanii Węglowej, przeniesienie 6 tys. osób do innych zakładów i osłony dla 5,2 tys. zwalnianych.

– Zarząd będzie realizował ten program. Ja się w pełni pod tym programem podpisuję – zadeklarował na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami w Katowicach Sędzikowski. Kilkakrotnie akcentował, że niezwykle ważnym elementem programu jest ochrona pracowników. – Chcemy o tym rozmawiać ze związkami zawodowymi – tak rząd, jak i zarząd KW – podkreślił.

Według Sędzikowskiego pierwszy etap planu to konieczne dla firmy „odcięcie najbardziej nierentownych aktywów”. Chodzi o przekazanie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) zakładów: Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze i Pokój, a także sprzedaż spółce Węglokoks-Kraj kopalni Piekary.

Prezes KW wskazał, że tych pięć zakładów generuje 80 proc. strat spółki i pozostaje pod różnymi względami najgorsze w niej od lat. Ponieważ straty operacyjne całej Kompanii (bez jednorazowych wydarzeń, np. sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice) sięgają 2,4 mld zł w skali roku, ważne jest jak najszybsze „odcięcie” tych zakładów. Według Sędzikowskiego może to być realne w lutym br.

Choć kopalnie te przestaną wówczas przynosić bieżące straty, KW ze względu na kilkumiesięczne terminy płatności będzie jeszcze przez ten czas ponosiła związane z nimi koszty. Łącznie w pierwszym półroczu 2015 r. Kompania ma mieć ok. 1 mld zł deficytu. Aby nie dopuścić do jej bankructwa przewidziano finansowanie w postaci wstępnych transakcji sprzedaży pierwszej transzy kopalń do spółki zawiązanej przez Węglokoks, a także sprzedaży zapasów KW (po zwolnieniu ustanowionych na nich zabezpieczeń przez banki).

W ramach pierwszego etapu wdrażania planu kopalnia Piekary zostanie wchłonięta przez spółkę Węglokoks-Kraj, do której należy już położony na terenie tego zakładu zakład przeróbczy.

Pozostałe cztery kopalnie w ramach SRK mają być docelowo likwidowane (przy dopuszczalnej w tej sytuacji pomocy publicznej), co będzie kosztowało budżet państwa szacunkowo 100-200 mln zł za jeden tzw. ruch (np. kopalnia Bobrek-Centrum składa się z dwóch dawniej oddzielnych zakładów, tzw. ruchów). Władze KW nie wykluczają, że SRK może jeszcze np. prowadzić w nich przez pewien czas wydobycie bądź wydzielać ich części i sprzedawać ew. zainteresowanym inwestorom (z późniejszym rozliczeniem pomocy publicznej).

W tym roku oferty pracy w zachowywanych zakładach otrzyma prawdopodobnie ok. 4 tys. pracowników dołowych z kopalń przekazywanych do SRK (w większości zaraz na początku pierwszego etapu), a w 2016 r. 1,5-2 tys. kolejnych. Warunkiem jest wprowadzenie w zachowywanych zakładach szóstego, tzw. "czarnego" dnia pracy, przy nadal pięciodniowym tygodniu pracy dla pracowników. Ta kwestia, kluczowa dla efektywności, będzie polem negocjacji ze związkami.

W kopalniach przekazywanych do SRK ma pracować – tak długo, jak to będzie potrzebne, prawdopodobnie od roku do dwóch, trzech lat – pewna liczba pracowników dołowych, którzy będą mieli gwarancje przejścia potem do zachowywanych zakładów. Pozostałych ok. 5,2 tys. osób z likwidowanych kopalń zostanie objętych różnymi osłonami – m.in. urlopami górniczymi i odprawami.

Drugim etapem planu dla KW jest zachowanie integralności pozostałych jej dziewięciu zakładów. Zostaną one w dwóch etapach sprzedane do zawiązanej przez Węglokoks spółki celowej. Najpierw będą to cztery tzw. kopalnie rybnickie: Jankowice, Chwałowice, Rydułtowy-Anna i Marcel, co do których procesy związane m.in. z wycenami są najbardziej zaawansowane. Potem do nowej spółki trafią pozostałe zakłady: Ziemowit, Piast, Bolesław Śmiały, Halemba-Wirek i Bielszowice.

Sędzikowski zaznaczył, że będzie to olbrzymie, skomplikowane przedsięwzięcie m.in. ze względu na kwestię zobowiązań Kompanii, skomplikowaną inżynierię finansową czy zabezpieczenia wyemitowanych przez spółki obligacji.

Do spółki celowej zaproszeni mają zostać także inni inwestorzy (ze środowych zapowiedzi premier Ewy Kopacz wynika, że miałyby to być spółki energetyczne). Dzięki temu nowa spółka ma być w stanie m.in. sfinansować zakup wszystkich przewidzianych do tego dziewięciu kopalń KW. Miałoby to nastąpić do końca pierwszego półrocza br.

Trzecim etapem programu ma być tworzenie nowoczesnej firmy (na gruncie spółki z dziewięcioma kopalniami), która – jak mówił Sędzikowski - ma być w stanie inwestować w swoje zakłady, aby obniżać koszty, wydobywać lepszej jakości węgiel i być w stanie funkcjonować w warunkach rynkowych. „Aby to zrobić, potrzebne są te dwa wcześniejsze etapy” - podkreślił prezes KW.

Docelowo w obecnej KW zostaną aktywa, które nie są bezpośrednio potrzebne do funkcjonowania nowej spółki, m.in. mieszkania czy spółka turystyczna. Mają być one docelowo sprzedawane – w kilkuletniej perspektywie. – Nie przewidujemy bankructwa tej firmy – zapowiedział Sędzikowski.

pap