Premier Donald Tusk odwołał dziś Jacka Kurskiego ze stanowiska zastępcy dyrektora wykonawczego polsko-szwajcarskiej konstytuanty w Banku Światowym. Do decyzji premiera odniósł się departament prawny Narodowego Banku Polskiego.
Donald Tusk już rano, za pośrednictwem mediów społecznościowych zapowiedział, że Jacek Kurski nie będzie dłużej reprezentował Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego. Teraz oficjalnie potwierdził decyzję o zwolnieniu byłego prezesa TVP z Waszyngtonu. Kurskiego tymczasowo ma zastąpić obecny minister finansów Andrzej Domański.
Jacek Kurski reprezentował Polskę w Banku Światowym od grudnia zeszłego roku. Na to stanowisko powołał go prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński. W związku z decyzją premiera do sprawy odniósł się departament prawny Narodowego Banku Polskiego, odpowiadając przy tym na pytania zadane przez redakcję Business Insider: „W jakich przepisach/ustawach uregulowana jest kwestia tego, że Prezes NBP reprezentuje Polskę we władzach Banku Światowego i EBOiR?”
„Reprezentacja interesów Polski w międzynarodowych instytucjach bankowych, w tym Banku Światowym i EBOiR jest wyłączną kompetencją prezesa NBP” – czytamy w komunikacie banku centralnego.
Bank powołał się przy tym na art. 11 ust. 3 ustawy z dn. 29 sierpnia 1977 roku o Narodowym Banku Polskim. „Prezes NBP reprezentuje interesy Rzeczypospolitej Polskiej w międzynarodowych instytucjach bankowych oraz o ile Rada Ministrów nie postanowi inaczej, w międzynarodowych instytucjach finansowych”.
Jak wyjaśniono, oznacza to, że Rada Ministrów ma „jedynie kompetencje do ewentualnego wskazania reprezentanta RP w międzynarodowych instytucjach mających status instytucji finansowych”.
Narodowy Bank Polski wskazał, że „wraz z uchwaleniem Uchwały o NBP, wcześniejsza uchowała Rady Ministrów z 1986 roku, która regulowała wskazywanie nominatów do Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszy Walutowego, straciła rację bytu w zakresie przedmiotowym”.
„Uchwały Rady Ministrów oraz zarządzenia Prezesa Rady Ministrów nie są źródłami powszechnie obowiązującego prawa. Mają one charakter wewnętrzny i obowiązują tylko jednostki organizacyjnie podległe organowi wydającemu taki akt (art.93 ust. 1 Konstytucji). Tym samym nie mogą odnosić się do NBP” - podkreślono w oświadczeniu banku centralnego.