Premier konkretnie: Służba zdrowia jest priorytetem
W naszych działaniach pokazujemy, że służba zdrowia jest dla nas absolutnym priorytetem, który dotyka wszystkich Polaków. Chcemy ją poprawiać i wydawać na nią więcej środków finansowych. To był postulat, który udało się przyspieszyć: do 6 proc. PKB do roku 2024. W ślad za naszymi słowami i debatami, idą też czyny, środki, pieniądze. Te pieniądze mogły się pojawić, bo skutecznie uszczelniliśmy system podatkowy. Cieszę się, że dziś ważny krok porozumienia dla dobra pacjenta został poczyniony – oświadczył premier po dzisiejszym zawarciu porozumienia przez ministra zdrowia i lekarzy rezydentów.
Cieszę się, że udało się dojść do porozumienia. Widać, że obie strony kierowały się dobrem pacjenta. Oznacza to, że będziemy mogli zająć się opracowaniem kolejnych etapów zmian i reformowania służby zdrowia właśnie dla dobra pacjentów – mówił premier. Dodał, że naprawa służby zdrowia stanowi długi proces ze względu na nierozwiązane problemy i zaniedbania w sektorze, które narosły przez ostatnie kilkadziesiąt lat.
Tych lat zaniedbań, niedoskonałości i błędów, a czasami również i patologii ostatniego ćwierćwiecza, a jeszcze wcześniej – bardzo złego systemu komunistycznego, doprowadziło do takiego stanu w służbie zdrowia w którym dzisiaj jesteśmy – zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Służba zdrowia potrzebuje spokoju, by razem naradzać, się czasem spierać, ale wypracowywać najlepsze rozwiązania dla personelu medycznego, a przede wszystkim – pacjentów” – mówił szef rządu. Podkreślił, że „potrzebny jest teraz spokojny czas, by wraz ze środowiskiem medycznym wypracować jak najlepsze mechanizmy zmian odbiurokratyzowania służby zdrowia oraz wdrożyć elektroniczne rozwiązania, które przyspieszą procesy medyczne i skrócą kolejki w szpitalach.
Premier Mateusz Morawiecki podziękował ministrowi zdrowia Łukasz Szumowski za to, że udało się osiągnąć dzisiejsze porozumienie oraz byłemu ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi, który, jak podkreślił szef rządu dokonał ogromnych wysiłków, by nasza służba zdrowia wyglądała lepiej. Szef rządu podziękował także lekarzom, za wypowiadane przez nich dziś słowa: nie było dotąd tak dobrego klimatu do rozmów o służbie zdrowia.
W naszych działaniach pokazujemy, że służba zdrowia jest dla nas absolutnym priorytetem, który dotyka wszystkich Polaków. Chcemy ją poprawiać i wydawać na nią więcej środków finansowych. To był postulat, który udało się przyspieszyć: do 6 proc. PKB do roku 2024. W ślad za naszymi słowami i debatami, idą też czyny, środki, pieniądze. Te pieniądze mogły się pojawić, bo skutecznie uszczelniliśmy system podatkowy. Cieszę się, że dziś ważny krok porozumienia dla dobra pacjenta został poczyniony – oświadczył premier.
Najważniejszymi elementami porozumienia są zwiększenie corocznego wzrostu nakładów i szybsze osiągnięcie poziomu 6% PKB już w 2024 r. Porozumienie dotyczy także zwiększenia wynagrodzeń lekarzy specjalistów pracujących w jednym szpitalu, wyższych wynagrodzeń dla lekarzy rezydentów w zamian za zobowiązanie do pracy w Polsce po zakończeniu specjalizacji przez okres 2 lat oraz odbiurokratyzowania szpitali i wprowadzenia sekretarek medycznych.