Przejdź do treści
Premier Szydło w exposé o bezpieczeństwie, gospodarce, szkolnictwie i sprawach społecznych
telewizja republika

– Pokora, praca, umiar, roztropność w działaniu, odpowiedzialność i słuchanie obywateli – to priorytety mojego rządu – zapowiedziała premier Beata Szydło w exposé, dodając, że jej rządy to „koniec z arogancją władzy i koniec z pychą”.

 – Zawieramy z Polakami kontrakt na cztery lata. Jeżeli Polacy będą zadowoleni z naszych propozycji zmian, mam nadzieję, że przedłużą go na kolejne cztery lata – stwierdziła szefowa rządu.

– Program mojego rządu mogę streścić w jednym zdaniu. Po pierwsze rozwój, po drugie rozwój i po trzecie rozwój. Musimy uwolnić się z pułapki średniego rozwoju i zająć się sprawami gospodarki – zaznaczyła premier Szydło.

Pięć priorytetów rządu

– Po pierwsze 500 zł na każde dziecko. Po drugie obniżenie wieku emerytalnego. Po trzecie podniesienie do 8 tys. złotych kwoty wolnej od podatku. Po czwarte bezpłatne leki od 75 roku życia. I po piąte podniesienie minimalnej stawki godzinowej – wymieniała premier Szydło, zapowiadając pięć priorytetów dla swojego rządu.

Szefowa rządu podkreślała, że zasadniczym celem jej rządu będzie zmiana jakości rządzenia. – Będziemy rozmawiać ze społeczeństwem, bezpośrednio, tak jak rozmawialiśmy w kampanii. Będziemy rozmawiać, będziemy słuchać i będziemy słyszeć, co mówią do nad Polacy. Zrobimy to. Razem damy radę – zapewniła.

Gospodarka

Beata Szydło, mówiąc o tematach gospodarczych zapowiedziała m.in. obniżenie podatku CIT do 15 proc. oraz powołanie Narodowego Forum Przedsiębiorców.

Premier zapewniła, że Polska gospodarka potrzebuje młodych i dobrze wykształconych Polaków, a jej rząd będzie temu celowi sprzyjał.

– Nauka musi współpracować z biznesem, a szkolnictwo zawodowe musi być dostosowane do potrzeb rynku – mówiła Szydło.

Premier szczegółowo wyjaśniła też plan pozyskiwania środków do budżetu. Wspomniała też o wykorzystaniu środków unijnych z perspektywy 2014-2020.

– Kapitał musi być wykorzystany do reindustrializacji Polski. Należy wesprzeć przemysły energetyczny, chemiczny, zbrojeniowy, działy IT i gier komputerowych. Chodzi o aktywizację polskiej gospodarki i wspieranie innowacji – mówiła.

Polityka społeczna, służba zdrowia i emerytury

– Politykę społeczną naszego rządu opisują dwa słowa: rodzina i sprawiedliwość – stwierdziła Szydło.

Mówiła o nowej nazwie dla ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej. Zapowiedziała, że rząd będzie wspierał polskie rodziny, które mają być traktowane priorytetowo.

Premier Szydło zapowiedziała m.in. pakt o podniesieniu płac zawierany między pracodawcami i pracownikami, likwidację umów śmieciowych i podwyższenie minimalnej stawki godzinowej. Poinformowała też o programie mieszkaniowym, który będzie zachętą dla młodych Polaków do zakładania rodzin.

Zapowiedziała również kontynuację projektu poprzedników dot. rozbudowy sieci przedszkoli.

Premier Szydło odnosząc się do polskiej służby zdrowia, stwierdziła, że dotychczasowy model jej funkcjonowania i finansowania nie sprawdził się.

– Należy wrócić do programu ś.p. prof. Zbigniewa Religi. Służba zdrowia nie może być nastawiona na zysk. Nie ma innego sposobu niż powrót do finansowania budżetowego – oceniła.

– Doceniam rolę lekarzy, którzy powinni być należycie nagradzani. Doceniam rolę pielęgniarek, ratowników i innych pracowników służby zdrowia, których dochody są zbyt niskie – stwierdziła premier.

Jednocześnie zapewniła, że nie ma nic przeciwko istnieniu prywatnej służby zdrowia, ale „tę sferę potrzeba oddzielić od publicznej służby zdrowia”.

Szydło zapowiedziała też, że jej rząd będzie realizował program tworzenia gabinetów stomatologicznych i lekarskich w szkołach.

Premier Szydło podkreśliła wagę podwyższania wysokości emerytur oraz obniżenia wieku emerytalnego. – Czeka nas poważna debata emerytalna – zapowiedziała.

Wsparcie dla mniejszych miejscowości i rolników

– Rozwój kraju nie może być skupiony w kilku metropoliach. Wrócimy do polityki zrównoważonego rozwoju – zapowiedziała premier Szydło. – Mój rząd chce, by równe szanse mieli wszyscy, niezależnie od miejsca zamieszkania – dodała.

Odnosząc się do polskiej wsi, Szydło stwierdziła, że potrzebuje ona dobrego gospodarza. – Dla polskich rolników mamy dwa konkretne projekty. Pierwszy dotyczy ubezpieczeń rolniczych. Drugi projekt dotyczy ochrony polskiej ziemi – zapewniła, dodając, że te dwa projekty jej rząd przeprowadzi podczas pierwszych 100 dni pracy.

– Trzeba podjąć sprawę wyrównywania dopłat dla rolników. Polski rolnik nie może mieć gorszych warunków niż rolnicy w UE – mówiła Szydło.

Mówiąc o likwidowaniu urzędów, szkół, połączeń kolejowych i autobusowych, premier zapewniła, że za jej rządów nastąpi „powrót państwa na wieś i do mniejszych miejscowości”.

Reforma podatków oraz podatki od banków i supermarketów

Premier Szydło podkreśliła potrzebę reformy podatkowej. Wymieniała źródła finansowania pomysłów nowego rządu, szczegółowo przedstawiając plan pozyskiwania środków do budżetu i zadania nowego ministra finansów.

– Priorytetowym zadaniem ministra finansów będzie przygotowanie poprawki do projektu budżetu na 2016 rok, która to poprawka umożliwi nam przeprowadzenie reformy 500 złotych na każde dziecko – zapowiedziała premier Szydło.

– Aby to osiągnąć wprowadzone zostaną podatki sektorowe – od banków i od supermarketów – dodała szefowa rządu.

Szkolnictwo i edukacja

W temacie szkolnictwa i edukacji premier Szydło w pierwszej kolejności zapowiedziała cofnięcie „reformy” ws. 6-latków. – To rodzice będą mieli możliwość wyboru. Tę zmianę przeprowadzimy w ciągu pierwszych stu dni rządów – stwierdziła.

– Stopniowo przywrócimy 8-letnią szkołę podstawową i 4-letnie liceum – podkreślała. Zwróciła się do nauczycieli, by nie obawiali się tej reformy, bo jej rząd zamierza „przywrócić godność funkcji nauczyciela”.

Szydło zapowiedziała także likwidację tzw. godzin karcianych i nadmiernej biurokracji ze szkół.

– Trzeba odbudować polskie szkolnictwo zawodowe i to zrealizujemy. Takie szkolnictwo potrzebne jest zarówno na poziomie średnich, jak i wyższym. Będziemy dbać o jego rozwój – mówiła premier.

Szefowa rządu skrytykowała szkolny „system testowy” i zapowiedziała, że elementami, które powinna kształtować polska szkoła powinny być: wiedza, postawy, świadomość narodowa i patriotyzm.

– Wrócimy do pełnego wymiaru godzin nauki historii i klasycznego kanonu lektur – zapewniła. Dodała też, że jej rząd zrobi wszystko, by na uczelnie wróciła wolność badań i wypowiedzi.

Kultura, media i sport

– Polityka kulturalna musi wzmocnić postawy patriotyczne. Przy wsparciu państwa powinny powstawać dzieła, które opowiedzą Polsce i światu o naszych bohaterach – mówiła Szydło, odnosząc się do zadań ministerstwa kultury.

– Nie wstydźmy się budować etosu polskich bohaterów. Pamiętajmy o nich zawsze – dodała.

Prezes Rady Ministrów podkreślała, że polscy twórcy muszą się czuć doceniani przez państwo, zarówno ci, którzy tworzą kulturę wysoką, ale też ci, którzy tworzą w swoich lokalnych środowiskach.

Premiera zapewniła, że jej rząd będzie wspierał polskich sportowców.

Ponadto odniosła się do mediów. Powiedziała, że szanuje prywatne media, a jej rząd nie zamierza w nie ingerować.

– Inaczej jest w mediach publicznych. Tu nasz rząd będzie kierował się jedną przesłanką: obywatel ma prawo do rzetelnej i obiektywnej informacji – mówiła. – Życie publiczne powinno być transparentne. Dotyczy to przede wszystkim ludzi sprawujących władzę. Media publiczne muszą gospodarować środkami, które pozwolą im na rzetelne wykonywanie misji – wyjaśniała.

Wymiar sprawiedliwości

– Polacy często mówią, że polski system sprawiedliwości nie jest sprawiedliwy – stwierdziła premier Szydło. Odwołując się do swoich kampanijnych rozmów z Polakami, zwracała uwagę na problemy polskiego wymiaru sprawiedliwości.

– Zastanówcie się, czy nie jest wstydem dla polskiego państwa, że zabiera się dzieci rodzinom tylko dlatego, że rodzina ma niskie dochody. Czy to nie jest wstyd – zwracała się do wzburzonej sali sejmowej.

– Sądownictwo cechuje się niską skutecznością w sprawach gospodarczych i karnych. Wydawane są wyroki dla ludzi, którzy walczyli z korupcją. Korupcja to jedno z najcięższych przestępstw, które niszczą państwo i gospodarkę – wyjaśniała Szydło, odwołując się niebezpośrednio do sprawy Mariusza Kamińskiego.

– Przyśpieszymy modernizację służb mundurowych i służb specjalnych. Ważne jest to w obliczu nowych zagrożeń – zapewniła szefowa rządu.

Naczelna rola ministerstwa rozwoju

– Centralnym mechanizmem planowania będzie Ministerstwo Rozwoju – mówiła Beata Szydło. Premier podkreślała, że resort powierzony Mateuszowi Morawieckiemu będzie strategicznie najważniejszy w jej rządzie.

– Energetyka będzie jednym z głównych odbiorców środków przeznaczonych na rozwój – zapewniła Prezes Rady Ministrów.

Odnosząc się do energetyki podkreślała, że wśród problemów tego sektora jest także górnictwo. – Tą kwestią minister zajmie się w pierwszej kolejności – dodała.

Bezpieczeństwo, sprawy zagraniczne i Polonia

– Będziemy współpracować z innymi krajami w walce z terroryzmem. Dla rządu Rzeczypospolitej rzeczą nadrzędną jest bezpieczeństwo Polek i Polaków – zapowiedziała na początku swojego wystąpienia premier Szydło.

Mówiąc o polityce bezpieczeństwa, szefowa rządu podkreślała trzy priorytety. – Po pierwsze bezpieczeństwo rozumiane klasycznie, kiedy konflikt toczy się za naszymi granicami. Po drugie bezpieczeństwo gospodarcze w obszarach energetycznym i informatycznym. Po trzecie uzyskanie należytego statusu na arenie międzynarodowej – wyjaśniała.

Szydło stwierdziła, że w kwestii militarnej polskiemu rządowi będzie zależało na rozwoju i rozbudowie polskich sił zbrojnych, tak by inwestycje służyły polskiej gospodarce. – Z drugiej strony chodzi nam o umocnienie wschodniej flanki NATO. Proces ten może być powolny, ale musi być konsekwentny – podkreślała.

Prezes Rady Ministrów wspomniała o współpracy z USA, które są „głównym gwarantem światowego pokoju”.

– Polska pod rządami PiS i Zjednoczonej Prawicy będzie zachowywała się podmiotowo. Będziemy aktywni i asertywni. Będziemy się przeciwstawiać podziałom Europy – zapowiedziała premier.

Odniosła się też do dzieła ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy jej rząd zamierza kontynuować.

– Cenimy wszystko, co wiąże się z przynależnością do UE. Będziemy odwoływać się do zasad, które legły u podstaw zjednoczonej Europy – podkreślała.

– Musimy jasno postawić kwestie solidarności europejskiej. Polega ona na dzieleniu się tym, co dobre i tym, co złe, tak jak klęski żywiołowe czy działania wojenne. Nie może być solidarnością eksport problemów – mówiła Szydło, odnosząc się m.in. do kryzysu migracyjnego.

– Polityka zagraniczna to także kwestia Polonii. Chodzi o podtrzymywanie więzi z Polakami zagranicą i lepszego wykorzystywanie potencjału intelektualnego Polonii – oceniła Szydło.

Zapewniła, że Polska będzie dbać o Polaków mieszkających poza Polską i w razie zagrożenia będzie w stanie ewakuować do kraju.

Służba dla obywateli, audyt państwa i prośba o wotum zaufania

– Jesteśmy powołani do służby, do tego, by rozwiązywać problemy obywateli. Nasz program napisali Polacy, bo to oni mówili o tych problemach – mówiła Szydło, kończąc swoje exposé.

– Obowiązkiem władzy jest też podchodzić do swoich zobowiązań uczciwie, rozliczać się z tego, co się deklaruje i co się robi. Na koniec kadencji warto powiedzieć, co się zrobiło – przemawiała.

– Nasi poprzednicy tego nie zrobili. Ale my zrobimy audyt polskiego państwa, bo to kwestia uczciwości polityków przed Polakami – zapowiedziała, czym wywołała falę histerii na sejmowej sali.

– Powiemy, jaka jest sytuacja i w jakim momencie przejmujemy władzę. Wyręczymy w tym naszych poprzedników – dodała.

– W obliczu wielu zagrożeń musimy być razem. Proszę więc o współpracę. Nie dla swoich prywatnych ambicji, ale dla Polaków – przemawiała.

Na koniec premier Szydło poprosiła o wotum zaufania dla jej rządu. Po zakończeniu przemówienia przeszła się po sali obrad i uścisnęła dłonie liderom ugrupowań sejmowych.

CZYTAJ TAKŻE:

Premier Szydło wygłosiła exposé w Sejmie [relacja]

Kopacz o expose: Koncert życzeń, który nie ma pokrycia w budżecie

 

telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Nawrocki zapowiada uwolnienie ciężko pracujących Polaków od podatku za wypracowane nadgodziny!

Karol Nawrocki: nie będzie Wielkiej Polski bez wielkich projektów!

Francuscy żołnierze w Ukrainie? To niewykluczone

Nawrocki potrafi pociągnąć za sobą nie tylko prawą stronę sceny politycznej

Rosyjska broń z czasów sowieckich niedługo się wyczerpie

Dr Nawrocki: jeśli zaufacie mi, skończy się wojna polsko-polska

Jak powinien wyglądać kandydat na prezydenta według młodych ludzi?

Kaczyński: czas zakończyć wojnę polsko-polską

Rośnie liczba rosyjskich dezerterów. Nie chcą umierać za Putina

Karol i Marta Nawrocka byliby idealną parą prezydencką!

Karol Nawrocki - kandydat obywatelski, popierany przez PiS na urząd Prezydenta RP

Semka: Karol Nawrocki jest najmłodszym kandydatem na prezydenta, to jest atut

Dość antypolskiej propagandy. Będzie pikieta na UMCS

Bochenek dla Republiki: Nasz kandydat będzie budował, nie atakował, będzie ...

Ciecióra: Trzaskowski idzie do wyborów tylko dlatego, żeby się mścić

Najnowsze

Nawrocki zapowiada uwolnienie ciężko pracujących Polaków od podatku za wypracowane nadgodziny!

Rosyjska broń z czasów sowieckich niedługo się wyczerpie

Dr Nawrocki: jeśli zaufacie mi, skończy się wojna polsko-polska

Jak powinien wyglądać kandydat na prezydenta według młodych ludzi?

Kaczyński: czas zakończyć wojnę polsko-polską

Karol Nawrocki: nie będzie Wielkiej Polski bez wielkich projektów!

Francuscy żołnierze w Ukrainie? To niewykluczone

Nawrocki potrafi pociągnąć za sobą nie tylko prawą stronę sceny politycznej