Świat stoi dziś w obliczu globalnej pandemii; od tego, czy zdołamy zademonstrować solidarność i współpracować, zależy ludzkie życie – napisał premier Mateusz Morawiecki w artykule zamieszczonym we wtorek na ukraińskim opiniotwórczym portalu Dzerkało Tyżnia.
Jak zaznaczył premier, Polska i Ukraina szybko podjęły trudne decyzje w ramach walki z pandemią koronawirusa, m.in. poprzez wprowadzenie ograniczeń, zmieniających codzienne życie obywateli; dzięki nim w obu krajach na stosunkowo niskim poziomie pozostaje liczba potwierdzonych przypadków zakażenia, liczba osób hospitalizowanych i liczba zmarłych.
Morawiecki ocenił, że polskie i ukraińskie społeczeństwa „bardzo odpowiedzialnie zareagowały” na te restrykcje. Szef polskiego rządu napisał, że oba kraje „poważnie odniosły się do bezpieczeństwa gospodarczego”, w tym do bezpieczeństwa socjalnego i utrzymania miejsc pracy.
Premier poinformował o polskim programie tarczy antykryzysowej, który, jak podkreślił, jest największym pakietem pomocowym w historii Polski i wynosi ponad 400 mld zł. Jak wskazał, niezwykle ważny jest fakt, że tarcza nie przeszkodzi socjalnym programom, które w ciągu ostatnich pięciu lat podwyższyły poziom życia Polaków.
Pierwsze tygodnie pokazały, że tarcza jest efektywna i działa, a w ciągu pierwszych trzech tygodni zrealizowano 2 mln wniosków w sprawie wsparcia – napisał Morawiecki. „Polska gotowa jest do tego, by dzielić się swoim doświadczeniem w tej strategicznej sferze socjalno-ekonomicznego życia” – czytamy w artykule.
Morawiecki ocenił, że odpowiedź UE na zagrożenie związane z Covid-19 ma historyczne znaczenie, ponieważ będzie określać przyszłość europejskiego społeczeństwa.
„Według mnie epidemia postawiła Unię Europejską w sytuacji, w której bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje ona solidarności. Dziś solidarność leży u podstaw europejskiego projektu jako jego broń w walce z pandemią i wspólna trampolina na rzecz przywrócenia wspólnego rynku. Żeby do tego doszło, potrzebny jest ambitny budżet i wniesienie poprawek do dyscypliny budżetowej, obowiązującej do tej pory” – napisał polski premier.
Jak podkreślił, solidarność jest potrzebna nie tylko wewnątrz UE, ale też poza jej granicami, przede wszystkim z sąsiadami.
Dlatego – jak dodał – Polska popiera propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą pakietu makrofinansowej pomocy wynoszącej 3 mld euro dla 10 sąsiednich krajów Wspólnoty, w tym 1,2 mld euro dla Ukrainy. Polska rozumie pilną potrzebę okazania solidarnej pomocy, dlatego popiera pomysł skierowania 140 mln euro z funduszu polityki sąsiedztwa na potrzeby państw Partnerstwa Wschodniego związane z walką z koronawirusem – dodał. Ostatecznie suma ta wyniesie ponad 700 mln euro.