W Polsce wykonano dotąd prawie 3,2 mln szczepień przeciw COVID-19, w tym drugą dawką zaszczepiono ponad 1,1 mln osób — poinformowano na stronie rządowej dotyczącej szczepień. Dodano również, że szczepionką firmy AstraZeneca będą szczepione osoby do 69. roku życia.
Rząd przekazał w piątek, że w Polsce wykonano dotąd 3 163 856 szczepień, w tym 2 042 806 pierwszą dawką i 1 121 050 drugą. Po szczepieniach zgłoszono 3 263 niepożądane odczyny poszczepienne, w większości objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia. Jak informuje komunikat, do Polski, od końca grudnia, trafiło już 3 853 310 dawek szczepionek, a do punktów szczepień przekazano ich 3 505 500. Zutylizowano 4 836 dawki.
Najwięcej szczepień w Warszawie
W województwie mazowieckim do czwartku do północy przeprowadzono ogółem 497 312 szczepień, z czego 178 623 to szczepienia drugą dawką szczepionki. Najwięcej szczepień wykonano w Warszawie - 238 523, z czego 89 213 to szczepienia drugą dawką.
W woj. śląskim wykonano dotąd 343 190 szczepień przeciw COVID-19. Dwie dawki przyjęło już prawie 123 tys. osób. W woj. dolnośląskim wykonano 273 189 szczepień przeciwko COVID-19. Drugą dawkę szczepionki otrzymało 97 601 osób. Prawie 270 tys. mieszkańców Wielkopolski zaszczepiono przeciw COVID-19, z czego ponad 91 tys. drugą dawką. Ponad 182 tys. osób zaszczepiono przeciw COVID-19 dotychczas w Lubelskiem, w tym prawie 64 tys. otrzymało już drugą dawkę.
Na Podkarpaciu przeciw COVID-19 zaszczepiono 154 041 osób, w tym 10 267 w ciągu ostatniej doby. Drugą dawkę szczepionki otrzymało 53 577 osób. Ponad 103,5 tys. szczepień przeciwko COVID-19 wykonano dotąd w Podlaskiem; blisko 35,3 tys. osób dostało drugą dawkę szczepionki.
W liczącym niespełna milion mieszkańców województwie opolskim, do tej pory wykonano 83 324 szczepienia. Drugą dawkę szczepionki przyjęło 29 820 mieszkańców regionu.
Szczepienia nauczycieli
Ministerstwo Edukacji i Nauki podało, że zaszczepionych zostało już ponad 205 tys. nauczycieli. Szczepienia wśród tej grupy rozpoczęły się 12 lutego. Nauczyciele szczepieni są preparatem firmy AstraZeneca.
Kuratorium Oświaty w Łodzi podało, że w regionie pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 otrzymało ponad 15 tysięcy nauczycieli. To przeszło połowa wszystkich chętnych. Ogólna liczba wszystkich zaszczepionych osób w regionie przekroczyła 217 tys.
AstraZeneca dla seniorów
Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował w piątek, że seniorzy od 65 do 69 lat będą w najbliższym czasie szczepieni preparatem firmy AstraZeneca. Dodał, że ta zmiana wynika z najnowszej rekomendacji Rady Medycznej przy premierze.
Rada Medyczna oceniła, że w świetle wyników nowych badań klinicznych stosowanie szczepionki AstraZeneca jest dopuszczalne u osób od 18 do 69 roku życia. Wcześniej rekomendowała szczepienia dla osób do 65 roku życia.
Jak wytłumaczył rzecznik MZ, nowa rekomendacja Rady oznacza pewne przesunięcia w ramach grupy pierwszej. Na razie w jej ramach szczepionki przyjmują seniorzy powyżej 70 lat i pracownicy oświaty do 65. roku życia m.in. nauczyciele szkolni, przedszkolni, akademiccy, personel opiekuńczo-wychowawczy, pomoc nauczycieli i wychowawców.
- Otóż na chwilę przesuwamy personel administracyjny szkół i w przyszłym tygodniu ogłosimy, jaki będzie dokładny termin zaszczepienia tej grupy. Ukierunkowujemy teraz te szczepienia szczepionką AstraZeneca na grupę seniorów między 65. a 70. rokiem życia. Ta grupa będzie w najbliższym czasie szczepiona — dodał. Zapytany o termin rozpoczęcia szczepień dla tej grupy seniorów powiedział, że „ruszają już w marcu".
MEiN poinformowało zaś, że od wtorku 2 marca nauczyciele i nauczyciele akademiccy w wieku do 69 lat będą mieli możliwość zarejestrowania się na szczepienia przeciw COVID-19. Zapisy potrwają do 3 marca, do końca dnia.
Podobnie jak przy wcześniejszych zapisach, zgłoszenia będą rejestrowane w dwóch systemach – dla nauczycieli oświaty w Systemie Informacji Oświatowej, dla akademickich w systemie POL-on.
Rejestrowani do szczepień w tej grupie wiekowej będą też pracownicy zatrudnieni na stanowiskach pomocy nauczyciela, woźnych oddziałowych i instruktorzy praktycznej nauki zawodu. Nauczyciele, którzy wcześniej nie skorzystali z rejestracji, a byli do tego uprawnieni, również będą mieli możliwość zgłoszenia się do szczepień. Taką informację muszą przekazać swojemu dyrektorowi lub rektorowi.
Minister zdrowia Adam Niedzielski podał w piątek, że Polska ma zakontraktowanych 8 mln szczepionek na COVID-19 firmy Novavax oraz blisko 6 mln szczepionek firmy CureVac. Podał, że preparat firmy Novavax to szczepionka najbardziej tradycyjna, CureVac to natomiast szczepionka w technologii mRNA, czyli takiej samej, w której wyprodukowano preparaty Pfizer i Moderna.