Przejdź do treści
Powstanie Warszawskie: kalendarium wydarzeń 1 sierpnia
Źródło: Telewizja Republika

O godz. 17, w godzinę "W", w całym mieście zabrzmią syreny alarmowe i rozpocznie się główna uroczystość z udziałem przedstawicieli władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą na czele przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie spoczywa ok. 4-4,5 tys. uczestników walk. Uroczystość w tym miejscu stanowi od lat punkt kulminacyjny oficjalnych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - to tradycja sięgająca już kilkudziesięciu lat.

A oto godzina po godzinie plan wszystkich uroczystości upamiętniajacych patriotyczny zryw Polaków:

godz. 10.00    Złożenie przez Prezydenta RP wieńca przed pomnikiem
upamiętniającym ofiary likwidacji Szpitala Wolskiego _(róg ul. Płockiej i Górczewskiej)

O godz. 10 prezydent Andrzej Duda złoży pod pomnikiem pod obeliskiem pamięci żołnierzy AK powstańców Mokotowa (ul. Dworkowa). W południe zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego "Motyla" (Park im. marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego)

O godz. 12:45 złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota" (róg ul. Chopina i Al. Ujazdowskich). Stamtąd przedstawiciele władz państwowych i stołecznych przejdą pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (na rogu ulic Wiejskiej i Jana Matejki), gdzie uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godz. 13.30.

O godz. 16.45 przedstawiciele władz państwowych z panem prezydentem Andrzejem Dudą na czele złożą wieńce na grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kw. D 18, rz. L 01, gr.1).

O godz. 17, w godzinę "W", w całym mieście zabrzmią syreny alarmowe i rozpocznie się główna uroczystość z udziałem przedstawicieli władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą na czele przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie spoczywa ok. 4-4,5 tys. uczestników walk. Uroczystość w tym miejscu stanowi od lat punkt kulminacyjny oficjalnych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - to tradycja sięgająca już kilkudziesięciu lat. Warszawiacy zbierali się w tym miejscu nawet wtedy, gdy komunistyczne władze zabraniały obchodów związanych z powstaniem. W sobotę przy pomniku Gloria Victis hołd bohaterom oddadzą kombatanci, warszawiacy i przedstawiciele władz państwowych. Modlitwie będzie przewodniczył bp Józef Guzdek. 

O godz. 16.45 rozpoczną się uroczystości przy pomniku-kurhanie "Polegli-Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy znajdującym się na warszawskiej Woli, gdzie spoczywają szczątki ponad 50 tys. mieszkańców stolicy poległych w Powstaniu Warszawskim. O godzinie 20 zapłonie tradycyjne ognisko pamięci na kopcu Powstania Warszawskiego (ul. Bartycka), które płonąć będzie do 3 października - rocznicy upadku warszawskiego zrywu.

W ramach obchodów rocznicowych 1 sierpnia o godz. 20.30 zaplanowano też wspólne śpiewanie powstańczych piosenek z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. W akcji "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" będzie można uczestniczyć po uprzedniej rejestracji na stronie: www.rejestracja.1944.pl. Jak poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego śpiewniki do pobrania będą dostępne na stronie: www.1944.pl. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP1 oraz na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Tradycyjnie już o północy w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie uroczysta premiera spektaklu teatralnego, który Adam Woronowicz przygotował z okazji 76. rocznicy wybuchu insurekcji (wstęp z zaproszeniem). Będzie to "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w reżyserii i wykonaniu aktora. Zaplanowano transmisję monodramu na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Także w sobotę odbędzie się tradycyjny rowerowy "Przejazd Świeczkowy" śladami walk powstańczych. Rowerzyści spotkają się na wspólnym przejeździe już po raz 13. Uczestnicy - jak co roku - zabiorą ze sobą świeczki i zapałki, by zostawić płomień pamięci na mogiłach powstańczych i w innych miejscach pamięci, związanych z Powstaniem Warszawskim. W geście solidarności z powstańcami będą mieli powstańcze opaski i narodowe flagi. Jak piszą organizatorzy z Kolonii Wawelberga Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół oraz Wolskiego Centrum Kultury: "To jest dzień, godzina, minuta pamięci wspólnej odebranej nam przez wiele lat po 1945 roku. Dlatego barwy polityczne i inne aspekty są nieważne". W poprzednich edycjach przejechali już ulicami Targówka, Pragi Północ, Śródmieścia, Woli, Mokotowa i Ochoty, odkrywając miejsca nieznane i zapomniane, gdzie dociera niewiele osób. W tym roku rowerzyści pojadą szlakiem powstania na Woli, a o historii mijanych miejsc opowiedzą społecznicy. "Przejazd Świeczkowy" rozpocznie się o 16.30 na Rondzie Zgrupowania AK Radosław, na wysokości ul. Młocińskiej.

Kancelaria Prezydenta RP, Portal Samorządowy, KAI

Wiadomości

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Najnowsze

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?