Ruszył Polski Cyfrowy Operator Logistyczny, który ma służyć do zamawiania w czasie rzeczywistym usług transportowych. W tworzenie elektronicznej platformy zaangażowane są spółki Skarbu Państwa – poinformował w piątek prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl.
– Rozpoczynamy prace koncepcyjne nad polskim cyfrowym operatorem logistycznym – powiedział prezes GPW.
Do czego ma służyć platforma?
Platforma ma na celu wsparcie potencjału logistycznego polskich firm.
– Będzie otwarta dla przedsiębiorstw prywatnych, ale w pierwszej kolejności zaczną korzystać z niej, budować masę krytyczną spółki z udziałem Skarbu Państwa – wyjaśnił.
– To przedsięwzięcie ma za zadanie tworzyć możliwość zamawiania usług transportowych; na razie myślimy, żeby był to transport kołowy, chociaż docelowo bierzemy pod uwagę również transport intermodalny – dodał.
Jak tłumaczył Dietl, chodzi o to, by w czasie rzeczywistym zamawiać usługi logistyczne, transportowe.
– Z jednej strony będą spółki potrzebujące transportu, z drugiej – firmy, które taki transport mogą zapewnić – wskazał.
Szef GPW podkreślił, że branża transportowa ma ogromny potencjał dla rozwoju gospodarki, jednak jest bardzo rozdrobniona. Sektor transportowy odpowiada za wytworzenie ok. 6 proc. polskiego PKB, a nasi przewoźnicy obsługują ok. 30 proc. europejskiego rynku. Dietl deklaruje, że w tworzenie platformy jest zaangażowanych kilkanaście spółek Skarbu Państwa. Formuła jest otwarta każdy, kto czuje, że może wspomóc działanie platformy, jest mile widziany.