Posłowie chociaż raz wyjątkowo zgodni
Dziś sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego, którego celem jest realizacja prawa do obrony koniecznej. Posłowie byli wyjątkowo zgodni w tej sprawie. Za przyjęciem noweli głosowało 396 posłów, 3 było przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu.
Zmiana do Kodeksu karnego ma polegać na tym, że karom nie będzie podlegała osoba, która przekroczyłaby granicę obrony koniecznej, odpierając zamach, polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu lub przylegającego do nich ogrodzonego terenu, chyba że przekroczenie granic było by rażące- czyli sposób obrony lub środku użyte do odparcia ataku byłyby nieodpowiednie do zagrożenia wynikającego z zachowania napastnika.
Posłowie uchwalili nowelizację Kodeksu karnego. Podstawowym celem zmian jest pełna realizacja prawa do obrony koniecznej, szczególnie w sytuacji naruszenia tzw. „miru domowego”. Teraz ustawa trafi do @PolskiSenat #mirdomowy pic.twitter.com/1wF1KJkQZY
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 8 grudnia 2017
Wcześniejsze przepisy odnośnie prawa do obrony koniecznej mówiące: "nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem". „W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności, gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia”, oraz „nie podlega karze, kto "przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia, usprawiedliwionych okolicznościami zamachu" – będą nadal obowiązywać.
Teraz ustawa trafi do senatu.