W listopadzie, podobnie jak w październiku, 51 proc. badanych uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku, 34 proc. twierdzi, że jest odwrotnie, a zdania na ten temat nie ma 15 proc. – wynika z badania CBOS.
W październiku respondentów zadowolonych z rozwoju sytuacji w kraju było 51 proc., niezadowolonych 33 proc. Zdania nie miało w tej kwestii 16 proc.
CBOS wskazał, że z analizy zróżnicowań społeczno-demograficznych wynika, że częściej niż inni pozytywnie kierunek zmian w kraju oceniają starsi respondenci – w wieku 65 lat i więcej, mieszkający na wsi, z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym, a także zasadniczym zawodowym.
Częściej zadowolenie z ogólnej sytuacji w Polsce wyrażają mężczyźni niż kobiety. W grupach społeczno-zawodowych są to najczęściej pracownicy usług.
W listopadzie rejestrujemy wzrost pesymizmu w prognozach na najbliższy rok dotyczących ogólnej sytuacji w Polsce (wzrost odsetka obawiających się pogorszenia o 5 pp, do 23%), jakości życia politycznego (wzrost o 5 pp, do 19%) oraz kondycji gospodarki (wzrost o 7 pp, do 22%).
— CBOS (@CBOS_Info) November 26, 2019
- Mniej więcej miesiąc po wyborach parlamentarnych postrzeganie ogólnej sytuacji w kraju praktycznie się nie zmieniło i nadal połowa badanych uważa, iż zmierza ona w dobrym kierunku, choć co trzeci jest przeciwnego zdania – wynika z przygotowanej rzez CBOS analizy wyników badania.
- Największe zmiany in plus, jakie odnotowaliśmy w tym miesiącu, dotyczą postrzegania sytuacji politycznej. W porównaniu z wynikami przedwyborczymi wyraźnie zmniejszyła się liczba niezadowolonych z jakości życia politycznego w Polsce – dodano.
Czytaj także:
Lobby LGBT w natarciu... Dziś w PE debata o naklejce "Gazety Polskiej"
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Kurski: jednego dnia Sutryk popiera Trzaskowskiego, drugiego przychodzi po niego CBA. To sprawka Tuska.