Polsko-litewskie forum medialne w Wilnie. "Wszyscy podkreślili konieczność budowania mostów między naszymi krajami"
O perspektywach rozwoju współpracy pomiędzy Litwą a Polską rozmawiają w Wilnie dziennikarze z obu krajów. Wśród gości są m.in. były prezydent Litwy Valdas Adamkus, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i wiceszefa TV Republika Tomasz Sakiewicz oraz redaktor naczelna miesięcznika "Nowe Państwo" Katarzyna Gójska-Hejke.
Spotkanie odbywa się w związku z obchodzonym jutro na Litwa 26-leciem odzyskania niepodległości. Forum odbywa się w hotelu Narutis, gdzie kiedyś przez dziesięć lat mieszkał Józef Ignacy Kraszewski, wieloletni redaktor naczelny "Gazety Polskiej".
Budowania mostów pomiędzy państwami
W spotkaniu uczestniczą m.in. Czesław Okińczyc działacz polskiej mniejszości narodowej na Litwie, były prezydent Litwy Valdas Adamkus, redaktor naczelny Gazety Polskiej Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelna miesięcznika "Nowe Państwo" Katarzyna Gójska-Hejke, dyrektor radiowej Jedynki Rafał Porzeziński oraz przedstawiciele prasy polskiej i litewskiej.
– Wszyscy podkreślili konieczność budowania mostów między naszymi krajami. Jednocześnie zaprosiłem Litwinów do Polski na podobne spotkanie – komentował redaktor Sakiewicz.
Podczas forum były prezydent Valdas Adamkus otrzymał od Tomasza Sakiewicza książkę "Testament I Rzeczpospolitej". Były prezydent Litwy podkreślił, że widzi na okładce człowieka, który najwięcej zrobił dla odbudowania dobrych stosunków w naszym regionie – Lecha Kaczyńskiego.
Kolejna, druga cześć spotkania, poświęcona była walce z rosyjską propagandą. W imieniu litewskiego rządu wystąpił szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Linas Linkievicius. Według informacji, które przedstawił polityk, znaczna cześć mieszkających na Litwie Polaków słucha rosyjskich stacji, które są niezwykle atrakcyjne i skuteczne w skłócaniu Polaków i Litwinów.
Według opinii Tomasza Sakiewicza w ciągu ostatnich trzydziestu lat zmienił się paradygmat działania rosyjskich służb, które jeszcze w latach osiemdziesiątych stawiały na internacjonalizm. Obecnie kiedy nie są w stanie okupować znacznych części terenów, popierają radykalne tendencje narodowe. Działania takie mają służyć skłóceniu i rozbiciu narodów Europy, a odpowiedzią na takie działania powinno być budowanie własnej tożsamości sięgającej do najlepszych wzorów I Rzeczpospolitej.
telewizjarepublika.pl, niezalezna.pl, zw.lt/wilno-wilenszczyzna
Komentarze