Przejdź do treści
Polska stała się ziemią obiecaną dla zagranicznych inwestorów...
niezalezna.pl/Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Jak mówił w niedzielę w kolejnym odcinku swojego podcastu premier Mateusz Morawiecki, zamrożenie gospodarcze postawiło realizację naszego programu pod znakiem zapytania; ale mimo to nie zatrzymaliśmy się w budowie nad Wisłą państwa dobrobytu; Polska stała się ziemią obiecaną dla zagranicznych inwestorów.

W przeddzień wygłoszenia w Sejmie swojego exposé, premier Mateusz Morawiecki zamieścił na Facebooku nowy odcinek podcastu, w którym mówił m.in. o "budowie nad Wisłą – mimo wszelkich przeciwności – państwa dobrobytu".

"Niestety w ostatnich latach porządek geopolityczny, który pozostawił po sobie wiek XX zachwiał się w posadach. Pandemia, wojna na Ukrainie, a potem światowy kryzys energetyczny i inflacja, a u nas jeszcze w międzyczasie również kryzys migracyjny - wszystko to wyzwania bez precedensu w ciągu ostatnich 80 lat" - mówi Morawiecki zaznaczając, że spadały one na Polskę "jedno po drugim".

Nawiązał też do programu, który zarysował w swoim exposé przed czterema laty w 2019 r. Jak mówił, brzmiał on "bardzo ambitnie".

"Czy można było pomyśleć na serio o pełnej jego realizacji, mimo tak niesprzyjających warunków" - zastanawiał się premier. Wspomniał przy tym pandemię, która - jak mówił - sprawiła, że "czas się zatrzymał", a "przyszłość stała się niepewna".

Podkreślił, że "zamrożenie gospodarcze" postawiło realizację programu jego rządu pod znakiem zapytania.

"Mimo to nie zatrzymaliśmy się w budowie nad Wisłą państwa dobrobytu. Po pandemii nasza gospodarka szybko wróciła do zdrowia. Od końca 2019 roku do czerwca tego roku wzrost gospodarczy w Polsce był wyższy niż w większości najsilniejszych gospodarek. Zostawiliśmy Europę w tyle. A państwa takie jak Niemcy czy Francja pogrążyły się najpierw w recesji, a potem w stagnacji" - zapewnił.

"Co więcej Polska stała się ziemią obiecaną dla zagranicznych inwestorów" - ocenił premier.

Dodał, że niespodziewane przerwanie łańcuchów dostaw w czasie pandemii poważnie zagrażało naszemu niebezpieczeństwu. "Tymczasem szok związany z agresją Rosji na Ukrainę zadziałał otrzeźwiająco na międzynarodowy kapitał (...); międzynarodowe przedsiębiorstwa coraz częściej przenoszą produkcje z Azji do Europy, a w szczególności do Polski" - mówił.

Wspomniał przy tym o rządowych tarczach antykryzysowych, które wspierają przedsiębiorców oraz stopie bezrobocia w Polsce, która - jak zaznaczył - pozostaje jedną z najniższych w Europie.

Premier nawiązał również do wojny na Ukrainie oraz pomocy, jakiej Polska udzieliła temu krajowi. Zwracał też uwagę na wzmacnianie polskich sił zbrojnych w ostatnich latach. "Budujemy armię, która na lądzie będzie jedną z najsilniejszych w Europie" - podkreślił.

Mówił, że w ciągu kilku lat podwoiliśmy liczbę naszych żołnierzy, kupujemy sprzęt od najlepszych producentów, w tym czołgi Abrams, które zastąpiły na wyposażeniu wojska swoich sowieckich poprzedników.

Zapewnił też, że nasza pozycja w NATO "radykalnie zmieniła się w ostatnich latach". "Wzmocnienie potencjału militarnego sprawiło, że Polska może stać się gwarantem bezpieczeństwa dla pozostałych krajów naszego regionu" - dodał.

Pod koniec listopada prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł nowy rząd Mateusza Morawieckiego, utworzony po wyborach parlamentarnych w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym. Premier Morawiecki w poniedziałek, 11 grudnia, przedstawi Sejmowi expose z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania. Jeśli go nie uzyska - a klub PiS ma 191 posłów, co nie daje większości - inicjatywę ws. wyboru premiera i rządu przejmie Sejm.

Większość, 248 posłów, ma koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy; jej kandydatem na premiera jest Donald Tusk.

Zgodnie z harmonogramem na stronie Sejmu, w poniedziałek o godzinie 16.30 posłowie przejdą do wyboru premiera w drugim kroku konstytucyjnym. Wówczas odbędzie się debata, a o godz. 20 - głosowanie nad wyborem premiera.

We wtorek, 12 grudnia, o godzinie 9.00 nowy Prezes Rady Ministrów przedstawi program działania oraz skład rządu wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów. Według harmonogramu głosowanie odbędzie się o godz. 15.

Sejm wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

portal tvrepublika.pl, PAP

Wiadomości

Niebywałe: sprawca tragedii na Trasie Łazienkowskiej miał pięć zakazów prowadzenia! Burza w sieci po śmierci ojca rodziny

Gorąco w sieci: internauci krytykują Tuska po akcji ABW

Błaszczak: władza, która dziś Polską rządzi nie sprawdza się! Rozliczymy odpowiedzialnych za zaniedbania ws. powodzi [wideo]

Uderzenie w nielegalny hazard w Gdyni!

Republika: „W Punkt” o godz.20:20

Młodzi ludzie uratowali kościół przed powodzią

Miliony dla Fundacji WOŚP. PZU nie żałuje kasy

Policja zatrzymała pijanego ojca, który opiekował się dzieckiem!

Bagiński: strategia Tuska wobec kataklizmu to strategia picu i rozpaczliwe ratowanie wizerunku

Rada Muzeum Historii Polski staje w obronie dyrektora, którego chce odwołać koalicja 13 grudnia

Most nad rzeką Bóbr na DK94 został otwarty

Polska spadła na 30. miejsce w rankingu FIFA

Kolejna duża inwestycja w zawieszeniu! Tym razem - zakłady petrochemiczne w Gdańsku

Prezydent o koalicji 13 grudnia: Opieszałość kosztuje

UWAGA na fałszywe linki do zakupu książki „Zgoda”!

Najnowsze

Błaszczak: władza, która dziś Polską rządzi nie sprawdza się! Rozliczymy odpowiedzialnych za zaniedbania ws. powodzi [wideo]

Republika: „W Punkt” o godz.20:20

Młodzi ludzie uratowali kościół przed powodzią

Miliony dla Fundacji WOŚP. PZU nie żałuje kasy

Policja zatrzymała pijanego ojca, który opiekował się dzieckiem!

Niebywałe: sprawca tragedii na Trasie Łazienkowskiej miał pięć zakazów prowadzenia! Burza w sieci po śmierci ojca rodziny

Gorąco w sieci: internauci krytykują Tuska po akcji ABW

Uderzenie w nielegalny hazard w Gdyni!