„Polska na dzień dobry”. Ekspert obala antyszczepionkowe mity
Gościem Ilony Januszewskiej był biotechnolog mgr inż. Dawid Polak. Rozmowa dotyczyła m.in. szkodliwych mitów na temat szczepionek.
- Regiony, w których odnotowuje się najwięcej zakażeń, to te samy regiony, gdzie akcja szczepień poszła najgorzej - zauważył gość TV Republika.
- Antyszczepionkowcy i internetowe kampanie zniechęcające do szczepień dobrze się mają w Polsce i nikt nic z tym nie robi. Brak wiedzy o szczepieniach w Polsce jest zatrważający - ludzie boją się szczepić - dodał mgr inż. Polak.
Jednym z głównych argumentów środowisk antyszczepionkowych jest, w ich mniemaniu, krótki czas, w jakim opracowano szczepionkę przeciw COVID-19. Jak wyjaśnił gość Ilony Januszewskiej, do czynienia z koronawirusami mieliśmy już wcześniej. Stąd, na początku pandemii dysponowaliśmy już dużą liczbą danych. Na dodatek, duże kwoty przeznaczane na rozwój szczepionki przez państwa i inne organizacje sprawiły, że badania kliniczne zostały przeprowadzone bardzo szybko i sprawnie.
- Fazy badań klinicznych w przypadku szczepionki przeciw COVID-19 odbywały się jednocześnie, a nie jedna po drugiej, ponieważ były na to środki - podkreślił mgr inż. Polak.
ℹ️ Wykonaliśmy 38 875 119 szczepień
— #SzczepimySię (@szczepimysie) October 28, 2021
1️⃣ dawką wykonano 20 185 588 szczepień
✅ w pełni zaszczepionych jest 19 904 462 osób (zaszczepieni preparatem J&J oraz 2 dawką innych preparatów)
Więcej szczegółów znajdziecie Państwo w naszym serwisie ⤵️https://t.co/5vH2ASJ0Ce pic.twitter.com/ETLv56WeqU
W trzeciej fazie badań wzięło udział 40 tys. osób, dlatego argument o „braku dostatecznego przebadania” szczepionek przeciwko koronawirusowi jest z gruntu nieprawdziwy - zaznaczył ekspert.
- Większość obecnie dostępnych szczepionek chroni przed zakażeniem w 90 proc. Przypadki zakażeń wśród osób zaszczepionych biorą się stąd, iż z czasem odporność spada. Szczepionki nie są idealne, ale są najlepszym orężem do walki z pandemią - mówił mgr inż. Polak.
- Hasło NOP (niepożądany odczyn poszczepienny) jest teraz na ustach wszystkich. Przy takiej skali szczepień nie ma możliwości, aby u niektórych osób nie pojawiły się jakieś skutki uboczne. To samo byłoby, gdyby podać teraz dużej grupie ludzi paracetamol - powiedział ekspert.
Jak zauważa gość TV Republika, COVID-19, w odróżnieniu od grypy, atakuje również naczynia krwionośne.
Mamy 8 378 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1673), lubelskiego (1485), podlaskiego (755), łódzkiego (592), śląskiego (467), zachodniopomorskiego (432), dolnośląskiego (381), pomorskiego (368), wielkopolskiego (357),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 28, 2021
- Trzecia dawka szczepionki zwiększa skuteczność ochrony organizmu, potwierdzają to badania. Niestety, trzeba liczyć się z tym, że koronawirus zostanie z nami na zawsze - tym bardziej warto się zaszczepić - zaznaczył ekspert.
Jak podkreśla mgr inż. Polak, żadne badanie nie potwierdza, jakoby szczepionki miały powoływać bezpłodność czy „uszkadzać” dzieci w łonach matek.