Niepożądany odczyn poszczepienny. 85 procent zgłoszeń to zaczerwienienie ramienia

Artykuł
Zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia stanowią 85 procent zgłoszonych niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Fot. Flickr/Marc A. Hermann/MTA New York City Transit/CC BY 2.0

Do Państwowej Inspekcji Sanitarnej po szczepieniu przeciw COVID-19 wpłynęły dotąd 14 tys. 562 zgłoszenia niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym 12 tys. 251 łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.

Od początku realizacji Narodowego Programu Szczepień, czyli od 27 grudnia 2020 r., gdy zaszczepiono pierwszą osobę w Polsce, we wszystkich punktach podano w sumie ponad 35 mln 824 tys. dawek.

Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia. Odczyny mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać.

Zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia stanowią 85 procent zgłoszonych niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Inne dolegliwości

Inne odczyny – poza łagodnymi, czyli zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia – jakie zgłoszono, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka, zawroty głowy, tachykardia (zaburzenia rytmu serca), zakrzepica żył głębokich, porażenie splotu barkowego, chwilowy spadek ciśnienia tętniczego.

Inne odczyny to m.in. ból głowy, omdlenie, gorączka, zawroty głowy.

Eksperci podnoszą, że po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 każda osoba proszona jest o pozostanie przez określony czas w punkcie szczepień. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek niepokojącego objawu, potrzebujący mogą otrzymać szybką i profesjonalną pomoc.

Informację o rozpoznaniu niepożądanych odczynów poszczepiennych lekarz zgłasza do powiatowego sanepidu w ciągu 24 godzin od podejrzenia lub rozpoznania odczynu. Po wystąpieniu NOP prowadzone jest dochodzenie, czy pozostawał on w związku przyczynowo-skutkowym ze szczepieniem.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy