Jak ocenił premier Norwegii Jonas Gahr Store w opublikowanym dzisiaj artykule jego autorstwa w związku z jego wizytą Polsce, Polska stanowi polityczny, ekonomiczny i kulturalny punkt ciężkości w centrum Europy.
Polska stała się dla Norwegii jednym z najważniejszych partnerów współpracy - dodał w materiale "Europejscy partnerzy".
"Z dużym zainteresowaniem śledziliśmy w Norwegii wspaniały wzrost ekonomiczny i rozwój Polski. Dziś Polska stanowi polityczny, ekonomiczny i kulturalny punkt ciężkości w centrum Europy. Polska stała się też dla Norwegii istotnym partnerem współpracy – tak, jednym z najważniejszych" - napisał.
Podkreślił w artykule, że Norwegia chce teraz jeszcze bardziej wzmocnić relacje z Polską. "Mamy na czym budować" - zaznaczył wskazując m.in., że Polska jest istotnym partnerem handlowym i największym rynkiem norweskiego eksportu dla żywności pochodzenia morskiego.
"Gazociąg Baltic Pipe został otwarty w 2022 r. i zapewnia dostawy norweskiego gazu bezpośrednio do Polski oraz przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Piszemy teraz wspólnie nowe rozdziały o energetyce, jak w przypadku firmy Equinor, zaangażowanej w rozwój morskiej energetyki wiatrowej oraz energetyki słonecznej" - wskazał w materiale Jonas Gahr Store.
Zaznaczył też, że jesteśmy partnerami w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, częścią wspólnego europejskiego rynku i bliskimi sojusznikami w ramach NATO.
"Na szczycie agendy mojego spotkania z panem Tuskiem jest temat wojny w Ukrainie. Polska w dużym stopniu była i jest motorem, może najważniejszym, europejskiego wsparcia dla Ukrainy. Polska wie, jak to jest być celem najazdu i zamienić się w pole bitwy. Ta serdeczność i solidarność, jakimi wykazało się polskie społeczeństwo po inwazji Rosji na Ukrainę, stanowiły przykład dla reszty Europy" - podkreślił.
Premier Norwegii przypomniał, że rosyjskie działania wojenne w Ukrainie zagrażają europejskiemu bezpieczeństwu, a niedawno podpisano kontrakty na zakup norweskich systemów rakietowych od Kongsberg Gruppen, w celu dalszego wzmocnienia polskiej obrony wybrzeża.
Zaznaczył też, że w ramach funduszy norweskich i EOG od 20 lat Norwegia i Polska prowadzą szeroko zakrojoną współpracę dla wyrównywania różnic społecznych i ekonomicznych w Europie.